Místo moderátorů umělá inteligence. Analytici odhalili vlivovou kampaň, která se poprvé obešla bez lidí

Výzkumná firma Graphika, která se specializuje na dezinformace, tento týden oznámila, že odhalila první profesionální deep fake program, který pracuje s videem. Její zjištění podrobně popisují, jak vypadal zřejmě první případ vlivové operace státu, která využívá k šíření propagandy „zpravodajské“ záběry generované výhradně umělou inteligencí. Jak celá operace probíhala a jak byla úspěšná, popsal deník The New York Times. Podle analýzy bude podobných aktivit přibývat.

Moderátoři ve videu kritizují vášnivě (a pravdivě) Spojené státy za selhání v oblasti kontroly střelných zbraní. Uvádějí, jak moc v USA lidé umírají zastřelením a srovnávají to s jinými zeměmi vyspělého světa. Nakonec pochválí politickou zodpovědnost Číny a její úspěchy na mezinárodní konferenci.

Tito moderátoři však reálně nikdy neexistovali. Jde o falešné zprávy vytvořené pomocí umělé inteligence. Celý produkt je s největší pravděpodobností první vlivovou kampaní vytvořenou vyspělými algoritmy schopnými generovat věrohodné videozpravodajství. 

Avatar na míru

Fiktivní médium Wolf News zastupovali moderátoři Jason a Anna, produkty umělé inteligence vytvořené britskou společností Synthesia. Tento pět let starý start-up nabízí svým klientům program schopný vytvářet falešná videa za pouhých 30 dolarů měsíčně.

Synthesia v současné době nabízí nejméně 85 postav vymodelovaných podle skutečných lidských herců – různého věku, pohlaví, etnicity, s různými hlasy a nejrůznějšími styly oblečení. Zákazník si dokonce může tento avatar vyrobit podle svého vzhledu – anebo kohokoliv, kdo s tím souhlasí.

Produkty společnosti Synthesia jsou z velké části určeny a prodávány jako nástroje pro řešení, která šetří náklady a čas, jako jsou například interní videa pro školení. Mezi dřívější klienty inzerované na webových stránkách společnosti patří Amazon a Novo Nordisk.

Ukázky společnosti Synthesia, stejně jako propagandistické klipy, na které upozornil The New York Times, nejsou zrovna kvalitní – avataři mluví převážně monotónním hlasem, mají strnulou mimiku, zpožděný zvuk a nerealistické pohyby, například příliš pomalé mrkání.

Obvykle to není problém, klienti jsou ochotni tyto aspekty obětovat, protože je produkt mnohem levnější. U „zpravodajství“ to ale působilo značně nevěrohodně a možná i to bylo příčinou toho, proč byla videa neúspěšná. Přesto odborníci ze společnosti Graphika upozorňují, že se tato technologie rychle zdokonaluje a brzy bude prezentovat dezinformace, které budou mnohem méně rozeznatelné od skutečných videí.

Podmínky služby Synthesia jasně zakazují generování „politického, sexuálního, osobního, kriminálního a diskriminačního obsahu“. Společnost má oddělení kontrolující, zda klienti neporušují zásady deepfake obsahu, na rozdíl od nenávistných projevů nebo explicitního obsahu je však velmi obtížné odhalit obsah s propagandou či dezinformacemi.

Victor Riparbelli, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Synthesia, americkému deníku řekl, že společnost nese plnou odpovědnost za bezpečnostní selhání a že předplatitelé stojící za Wolf News byli následně zablokováni za porušení zásad společnosti.

I když tento pokus nebyl příliš úspěšný, analytici ze společností Graphika varují, že jde jen o začátek a že už brzy budou dostupné mnohem pokročilejší programy, které využijí lepších technologií a tito moderátoři budou jak vzhledem, tak i vystupováním k nerozlišení od těch lidských. A je tedy jen otázkou času, kdy to někdo využije nebo zneužije pro extrémně přesvědčivá videa a obrázky pro své vlivové operace.

Propagace Číny

Podle zprávy společnosti Graphica stojí za Wolf News operace, kterou analytici pojmenovali Spamouflage. Existuje asi od roku 2019 a přestože není úplně jasné, kdo se za ní skrývá, je jasně spojená s propagací Číny a čínského kulturního a politického vlivu. 

V období od 9. února 2020 do 26. ledna 2021 tato vlivová síť na různých platformách zveřejnila více než 1400 unikátních videí, tehdy ještě bez umělých inteligencí. Byla v mandarínštině, kantonštině nebo angličtině s čínskými titulky. Obvykle reagovala na světové události uplynulých 36 hodin.

Napříkald video Spamouflage z 6. listopadu 2020 odkazovalo na protesty v New Yorku z 5. listopadu, zatímco video Spamouflage ze 7. ledna 2021 obsahovalo záběry z nepokojů v americkém Kapitolu, které se odehrály jen o 17 hodin dříve. „Objem a rychlost obsahu naznačují, že síť disponuje značnými zdroji,“ tvrdí zpráva Graphica

Společnost Google letos v lednu oznámila, že narušila více než padesát tisíc aktivit Spamouflage na nejrůznějších platformách – od YouTube, přes Blogger až po AdSense. Její zpráva uvádí, že tato síť přezdívaná také Dragonbridge, je sice nesmírně aktivní, ale současně absolutně neúspěšná. Příspěvky nevyvolávaly prakticky žádnou odezvu, většina aktivity u nich byla fiktivní, tedy generovaná jen jinými větvemi Spamouflage. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 6 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 9 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 11 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 12 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...