Evropa v úterý pozorovala zatmění Slunce. V Česku byly skvělé podmínky

Částečné zatmění Slunce bylo v úterý vidět napříč Evropou, podmínky se ale lišily. Česká republika patřila mezi ty šťastnější země. Platilo, že čím východněji, tím výraznější kus naší hvězdy byl zastíněn.

Vůbec nejvíce byl sluneční disk zakrytý nad Ruskem, Měsíc ho tam zastínil až z 82 procent. Západ Evropy se musel spokojit s pouhým přibližně dvacetiprocentním zákrytem, Česká republika dosáhla asi čtyřiceti procent.

Protože se jedná o vzácnou a fotogenickou podívanou, shromáždily se davy pozorovatelů nejen na vyšších místech, ale zejména na hvězdárnách, kde mohly více než dvouhodinový proces sledovat bezpečně a detailněji.

Na pražských hvězdárnách v Ďáblicích a na Petříně přišly k teleskopům stovky lidí. Přes dvě stě lidí také sledovalo jev z hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd (AV) ve středočeském Ondřejově. 

Úkaz byl z území Česka pozorovatelný od 11:11 a skončil kolem 13:30. „Do tohoto okamžiku tu bylo 225 lidí,“ řekl v závěru pozorování Tomáš Prosecký, který vede Štefánikovu hvězdárnu na Petříně. „Bylo to vidět poměrně dobře, počasí nám přálo, občas pozorování narušily mraky, ale pak se počasí vylepšilo,“ popsal Prosecký. Maximum nastalo mezi 12:14 a 12:27.

Pozorování se vydařilo i na hvězdárně v pražských Ďáblicích. „Počasí bylo poměrně slušné. Na začátku nám oblačnost moc nepřála, ale pak se vyčasilo. V maximu jsme to viděli velice dobře,“ řekl za hvězdárnu Rudolf Mentzl. Podotkl, že přišlo 180 lidí.

Brněnská hvězdárna zveřejnila kompozici zatmění s dronem:

Veřejnost si mohla zážitek užít i v Opavě, kde pozorování doplněné odborným výkladem připravili před budovou Fyzikálního ústavu Slezské univerzity na Bezručově náměstí. Jev mohli lidé sledovat dalekohledem se slunečním filtrem, k zapůjčení byly i speciální brýle pro pozorování Slunce. 

Pozorování zatmění z Krkonoš:

Napínavý průběh mělo pozorování v Ondřejově. „Byli jsme zpočátku trošku zoufalí, protože jsme dalekohledy připravovali za naprosto krásného, jasného nebe a pak se začalo zatahovat, až se zatáhlo úplně,“ popsal Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV. Nakonec podle něj ale vše dobře dopadlo. „Roztrhala se oblačnost. A mělo to ještě jednu obrovskou výhodu, protože jak mraky postupně řídly, tak nad námi byla mlha a bylo to vidět přes oblačnost. A to bylo impozantní,“ popsal Suchan.

Možnosti „podívat se do Slunce“ využili i někteří profesionální astrofotografové. Například Petr Horálek vyrazil za ideálními podmínkami do Tater:

Pozorování zatmění z Brna v několika sekundách:

Základní fakta

Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu z planety zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celou hvězdu, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše, pak jde o takzvané prstencové zatmění.

Do roku 2030 bude z Česka možné spatřit ještě pět dalších částečných zatmění Slunce. Následující částečné zatmění bude viditelné z Česka 29. března 2025, nejvýraznější pak nastane v srpnu 2026. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude pozorovatelné z českého území až 7. října 2135. 

7 minut
Události ČT: Pozorování nebeského úkazu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 9 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 10 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 12 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 16 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...