Dlouhé žirafí krky vznikly v touze po samicích, ne jídle. Jsou účinnou zbraní

Dlouhý žirafí krk byl celá desetiletí jednou z největších záhad evoluce. Biologové přišli s celou řadou hypotéz, které se v různých aspektech značně lišily, ale vždy se shodovaly na tom, že příčinou protáhlého krku byla snaha dosáhnout na listí, které se nacházelo příliš vysoko na stromech. Jenže studie, která vyšla v červnu v odborném žurnálu Science, tuto ideu zpochybnila.

Když přírodovědci pozorovali žirafy v jejich přirozeném prostředí, všimli si, že dlouhý krk slouží samcům jako zbraň. Využívají ho při pravidelných soubojích o samice. Evoluční biologie přitom už mnohokrát prokázala, že právě tyto aktivity vedou ke vzniku velmi nápadných znaků, jež se mohou zdát až přebujele zbytečné – ať už je to dlouhé paví peří, obří paroží jelenů anebo barevné obličeje mandrilů. Zjednodušeně řečeno je souboj o partnera často hlavní hnací silou evoluce.

Výzkumníci se proto na tuto možnou roli žirafích krků podívali detailněji. Ukázalo se, že samci používají svůj dva až tři metry dlouhý krk k tomu, aby pomocí něj jako prakem vrhali své těžké lebky vybavené tvrdými růžky proti zranitelným místům na těle protivníků. Čím delší je krk, tím vyšší rychlost může hlava nabrat, a tím snadněji soky porazí.

Žirafoidi z Číny

Hypotézu, že právě tohle byla hlavní motivace pro evoluční změnu krku, si vědci potvrdili na raném žirafoidovi druhu Discokeryx xiezhi. Jeho pozůstatky se našly v čínské provincii Sin-ťiang, kde tito tvorové žili před sedmnácti miliony lety. Paleontologové nalezli celou lebku a čtyři krční obratle tohoto tvora, díky čemuž se jim podařilo velmi dobře rekonstruovat jeho podobu.

Discokeryx xiezhi se vyznačoval spoustou unikátních znaků, vyvinula se u něj například velká kost uprostřed lebky,“ popsal hlavní autor studie Deng Tao z Čínské akademie věd. Vědcům žirafoid připomínal čínského mytologického tvora Xiezhi (Sie-č') – tak pravěký druh získal své jméno.

  • Sie-č' (Xiezhi) je legendární tvor pocházející z asijské mytologie, který se objevuje v čínské, japonské, korejské nebo vietnamské mytologii. Jeho vzhled se interpretuje různými způsoby, nejčastěji je však tento tvor popisován jako ovce nebo koza s jedním rohem na temeni hlavy, dvěma svítícíma očima a krátkým ocasem. Považuje se za symbol spravedlnosti.

Podle vědců jsou krční obratle čínského žirafoida velmi pevné a mají nejsložitější spoje mezi hlavou, krkem a mezi krčními obratli ze všech známých savců, kteří kdy na Zemi žili. Analýzy prokázaly, že tyto složité klouby mezi lebkou a krčními obratli jsou skvěle přizpůsobené pro nárazy hlavy o hlavu při vysokých rychlostech.

Paleontologové zjistili, že tato struktura je při odolávání kolizím mnohem účinnější než u současných zvířat, jako jsou pižmoni, což jsou tvorové, kteří podobné boje hlavou proti hlavě provozují také. Získaná data naznačují, že Discokeryx xiezhi byl zřejmě obratlovcem, jehož evoluce připravila na zápas ve stylu „berany, berany, duc“ vůbec nejlépe.

Životní podmínky žirafoidů se změnily, místo lesů se objevily savany
Zdroj: Čínská akademie věd

Náročný život

„Jak žijící žirafy, tak i Discokeryx xiezhi patří do nadčeledi Giraffoidea. Tvar jejich lebky i krku se sice značně liší, ale u obou druhů jsou spojené s boji samců o samice při námluvách. A u obou se také vyvinuly značně extrémně,“ konstatovali autoři.

V další fázi výzkumu pak porovnávali rohy několika skupin přežvýkavců, včetně žirafovitých, krav, ovcí, jelenů a praturů. Zjistili, že rozmanitost rohů u žiraf je mnohem větší než u ostatních skupin, což naznačuje, že námluvní boje jsou u dlouhokrkých savců intenzivnější a rozmanitější než u ostatních přežvýkavců. Proměnlivý tvar růžků může dát samci nečekanou výhodu, proto se energie směřování do těchto evolučních změn vyplatí.

V poslední části výzkumu autoři analyzovali, jaké prostředí Discokeryx xiezhi obýval. Tehdy sice obecně převládaly teplejší podmínky a v Číně bylo průměrně více lesů než v současnosti, ale oblast Sin-ťiang byla výrazně sušší než její okolí. Hlavním viníkem byla Tibetská náhorní plošina, jejíž vyzvednutí zablokovalo přenos vodních par.

Rozbor zubů prozradil, že Discokeryx xiezhi žil na otevřených pláních a zřejmě tam sezonně migroval. V takovém prostředí bylo mnohem méně zdrojů než v lesích, proto bylo pro předání genů důležitější získat správného partnera. Agresivita druhu mohla souviset s tím, jak náročný byl takový život.

Extrémní boj

Podle paleontologických důkazů se první žirafy objevily v podobném prostředí a za prakticky stejných podmínek. Přibližně před sedmi miliony let se totiž východoafrická náhorní plošina změnila z lesnatého prostředí na otevřené pláně a předkové žiraf se museli novému světu rychle přizpůsobit.

Autoři studie tvrdí, že je možné, že se v tomto období vyvinul způsob, jak pářící se samci útočili na své konkurenty kýváním krku a hlavy. Tento extrémní boj, podporovaný pohlavním výběrem, tak vedl k rychlému prodloužení žirafího krku v průběhu dalších dvou milionů let, až vznikly současné žirafy.

Toto prodloužení krků se navíc skvěle hodilo pro podmínky savany, kde byly zdroje živin vysoko na stromech. Oba faktory se pak mohly doplňovat natolik dobře, že to žirafy hnalo směrem je stále delším a delším krkům – až do podoby, jak vypadají dnes.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Před osmdesáti lety vyšlo slunce dvakrát: Oppenheimer odpálil první atomovou zbraň

Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci, první pokusný jaderný výbuch se ale uskutečnil až 16. července 1945 v poušti u amerického městečka Alamogordo v Novém Mexiku. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Ani stopa po problémech. Obří dánská studie zkoumala riziko hliníku ve vakcínách

Z minulých desetiletí existuje spousta důkazů o bezpečnosti vakcín. Vzhledem k nové vlně obav z očkování ale přicházejí i nové studie. Jedna z nich nyní rodiče uklidňuje – hrozby spojované s hliníkem v očkovacích látkách jsou dle ní nesmyslné.
před 18 hhodinami

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
před 19 hhodinami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
15. 7. 2025

Přežila by papírová vlaštovka let z ISS? Japonští inženýři to ověřili

Věda získává odpovědi na důležité otázky dlouhodobým, náročným výzkumem, který prověří všechny detaily hypotézy. A nebo si položí dostatečně šílenou otázku a pak provede experiment. Někdy právě tyto odvážné pokusy přinesou více poznání než opatrné cesty. Otázkou, kterou si vědci položili nyní, nebylo nic jiného než: „Co se stane, když hodíte papírovou vlaštovku z Mezinárodní vesmírné stanice?“
15. 7. 2025

Sonda Mariner ukázala Mars, jak ho lidstvo neznalo. A připravila svět o naději, že je tam život

Sovětský svaz měl na počátku snah o cestování k Marsu před Spojenými státy obrovský náskok díky svým předchozím úspěchům. U rudé planety mu ale štěstí nepřálo, naopak Američané dokázali uspět – zejména díky misi Mariner před šedesáti lety.
15. 7. 2025

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
15. 7. 2025

Kosmonaut a astronaut si poprvé podali ruku ve vesmíru na vrcholu studené války

USA a SSSR byly už třicet let nepřáteli. Proti druhé straně budovaly stovky jaderných zbraní, soupeřily politicky i ekonomicky. A přesto se roku 1975 odehrála vesmírná mise, kde tito protivníci spojili síly. Poprvé a na dlouhou dobu naposledy.
15. 7. 2025
Načítání...