Američtí meteorologové varují před silnou sezonou hurikánů

Prvního června v Severní Americe oficiálně začne sezona hurikánů. Meteorologové varují, že letos těch mimořádně silných bude až dvakrát víc, než je průměr za poslední tři dekády.

Pro obyvatele jihovýchodu Spojených států nejsou podobné projevy extrémního počasí nic neobvyklého – posledních šest hurikánových sezon ale bylo nadprůměrně intenzivních a oddech zřejmě nepřinese ani ta letošní.

„Existuje pětašedesátiprocentní šance nadprůměrné sezony hurikánů, pětadvacetiprocentní šance, že bude téměř normální, a jen desetiprocentní šance, že bude hurikánů méně, než je průměr,“ shrnul ředitel Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) Rick Spinrad.

NOAA uvádí 70procentní pravděpodobnost výskytu 14 až 21 pojmenovaných bouří s rychlostí větru nejméně 62 kilometrů v hodině. Z nich se šest až deset stane hurikánem s rychlostí větru nejméně 119 kilometrů – a z nich tři až šest přerostou ve velké hurikány zařazené do kategorie tři, čtyři nebo pět s nejsilnějším větrem o rychlosti nejméně 179 kilometrů v hodině.

Těchto nejsilnějších hurikánů přitom ale v minulých třiceti letech během běžné sezony byla jenom polovina.

Jména hurikánů pro rok 2022
Zdroj: NOAA

Čas na přípravu je nyní, apeluje úřad

V minulém roce pojišťovny ve Spojených státech vyplatily za škody způsobené tropickými bouřemi přes 80 miliard dolarů – z toho 36 miliard měl na svědomí jediný hurikán: Ida.

Deanne Criswellová z Federální agentury pro zvládání krize (FEMA) před novou hurikánovou sezonou varovala: „Moje otázka na veřejnost je, jste připraveni? Nesmíme zapomenout, že hurikán Ida za sebou zanechal ničivou stopu v devíti státech. Zasáhl pobřežní oblasti, města i jejich okolí. Ukazuje nám to, že nikdo není imunní vůči následkům těchto tropických bouří. Proto FEMA naléhavě vyzývá všechny: Čas připravit se je právě teď.“  

Hlavní podmínkou vzniku tropické bouře je vyšší teplota vody u mořské hladiny. Experti přitom varují, že se Atlantik a Karibské moře vlivem klimatických změn dál oteplují, což je přímý důsledek klimatických změn.

Projevy extrémního počasí jsou navíc čím dál častější i v oblastech, kde by je před pár lety nikdo nečekal. Například silné bouře v Německu v minulém týdnu provázela nejméně tři tornáda, vyvracela stromy a strhávala střechy, přičemž jeden člověk řádění živlů nepřežil. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 7 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 8 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 12 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 12 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 15 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 15 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
včera v 11:30

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
včera v 10:39
Načítání...