Erupce tichomořské sopky Tonga měla sílu stovky bomb, které zničily Hirošimu, spočítala NASA

Vědci z NASA uvedli, že výbuch tichomořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai uvolnil explozivní sílu, která mnohokrát předčila explozi jaderné pumy, jež v roce 1945 zasáhla Hirošimu. To podle nich vysvětluje, jak mohl vulkán vychrlit tak obrovské množství popela tak vysoko do atmosféry.

První analýza NASA tvrdí, že vulkán Hunga Tonga-Hunga Ha'apai během erupce 15. ledna, která vyvolala obrovské vlny tsunami, vychrlil do atmosféry oblak sopečného materiálu až do výšky čtyřiceti kilometrů.

„Domníváme se, že množství energie uvolněné při erupci odpovídalo přibližně pěti až třiceti megatunám (pět až třicet milionů tun) TNT,“ uvedl v tiskové zprávě vědec NASA Jim Garvin. Podle NASA byla tedy tato erupce asi stokrát silnější než americká atomová bomba svržená na japonské město Hirošima v srpnu 1945, jejíž síla se odhaduje na patnáct kilotun (patnáct tisíc tun TNT).

Následky zasáhly okolí i velkou část planety

Agentura uvedla, že erupce zcela „vymazala“ sopečný ostrov vzdálený asi pětašedesát kilometrů severně od hlavního města Tongy Nuku'alofa. Ostrovní království s přibližně sto tisíci obyvateli pokryla vrstvou jedovatého popela, otrávila pitnou vodu, zničila úrodu a  nejméně dvě vesnice.

Vyžádala si také nejméně tři oběti na životech v Tongu a způsobila utonutí dvou návštěvníků na pláži v Peru poté, co k jihoamerickému pobřeží dorazily extrémní vlny. Peruánské úřady také vyhlásily ekologickou katastrofu poté, co vlny zasáhly ropný tanker vykládající ropu nedaleko Limy a vytvořily na pobřeží obrovskou skvrnu.

Novinářka Mary Lyn Fonua z Nuku'alofy uvedla, že místní obyvatelé na Tonga se s rozsahem katastrofy stále vyrovnávají. „Je to něco, co tu nikdo nikdy nezažil,“ řekla agentuře AFP. Fonuaová uvedla, že povlak jemné šedé špíny, který vše pokrývá, se ukazuje jako problém, který brání běžnému životu a vyvolává obavy z dlouhodobých zdravotních problémů.

„Dostane se to všude,“ řekla. „Dráždí vám oči, v koutku úst máte boláky, všichni mají zčernalé nehty – vypadáme jako špinavci. Potřebujeme pořádný tropický déšť , aby se všechno smylo.“

Japonské, novozélandské a australské obranné síly začaly dodávat naléhavou pomoc, zejména vodu, a zároveň dodržují přísné zdravotní protokoly, aby Tonga zůstala bez koronaviru.

Následky erupce byly cítit také v České republice, několikrát ji zasáhly tlakové vlny z erupce, které zaznamenaly i méně citlivé přístroje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 1 hhodinou

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 18 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 20 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 21 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 23 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
7. 4. 2025

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
7. 4. 2025
Načítání...