Vědci poprvé detailně popsali, jak dramaticky kouření cigaret zhoršuje průběh covidu

Z údajů rozsáhlé nové studie vyplývá, že kuřáci jsou s covidem-19 hospitalizováni o šedesát až osmdesát procent častěji než nekuřáci, také na toto onemocnění častěji umírají.

Ohledně vztahu kouření a covidu panuje od začátku pandemie spousta nejasností. Lékaři sice varovali před tím, že kuřáci by měli být obecně respiračními onemocněními více zranitelní, současně se ale objevovaly náznaky, že by je mohl cigaretový kouř do jisté míry chránit před pronikáním viru do těla.

Později se ale ukázalo, že právě práce, která tohle tvrdila, je špatná – její autoři při publikování neuvedli, že mají finanční vazby na tabákový průmysl. Jenže i další výzkumy, které se zabývaly otázkou, jestli kouření souvisí s větší pravděpodobností závažnějšího průběhu covidu, přinášely rozporuplné výsledky.

Jedním z problémů je, že většina těchto studií byla jen „observačních“ – tedy lékaři jen sledovali nějaké skupiny lidí a snažili se spočítat, jaké jejich vlastnosti se projevují na průběhu covidu negativně nebo pozitivně. Ukázalo se ale, že je prakticky nemožné určit, jestli je právě kouření příčinou zvýšeného rizika, nebo zda je na vině něco jiného – například fakt, že kuřáci častěji pocházejí z nižšího socioekonomického prostředí.

Nová studie se to pokusila rozřešit pomocí analýzy masivního množství dat, která jsou navíc skvěle označena a tříděna. Výzkum vedl Ashley Clift z Oxfordské univerzity. Jeho tým vycházel ze zdravotních záznamů praktických lékařů, výsledků testů na covid-19, údajů o hospitalizacích a z úmrtních listů, aby zjistil souvislosti mezi kouřením a závažností covidu v období od ledna do srpna 2020 u 421 469 účastníků studie UK Biobank – u všech z nich byla předtím provedena také genetická analýza.

Co prozradila data

Ve srovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili, měli současní kuřáci o osmdesát procent vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni, a také výrazně vyšší pravděpodobnost, že v případě nákazy covidem zemřou.

Clift a jeho tým použili ke zkoumání techniku, které se říká mendelovská randomizace - je pojmenována po slavném brněnském genetikovi. Využívá genetické varianty jako zástupné znaky pro určitý rizikový faktor – v tomto případě genetické varianty, které přispívají k tomu, jestli někdo častěji kouří nebo kouří intenzivně. To pak slouží jako cesta k dalším důkazům o tom, že se jedná opravdu o příčinnou souvislost, ne jenom o náhodu.

„Tato studie přispívá k naší jistotě, že kouření tabákových výrobků nechrání před covidem; mendelovské randomizační analýzy jsou totiž méně náchylné ke zmatení než starší observační studie,“ uvedli vědci v odborném žurnálu Thorax.

Analýza pomocí mendelovské randomizace současně potvrdila souvislost mezi kouřením a horšími výsledky léčby covidu-19. Zjistila, že genetická predispozice ke kouření je spojena s o pětačtyřicet procent vyšším rizikem infekce a o šedesát procent vyšším rizikem hospitalizace.

Tým zjistil, že genetická predispozice k silnému kouření byla spojena s více než dvojnásobným zvýšením rizika infekce, pětinásobným zvýšením rizika hospitalizace a desetinásobným zvýšením rizika úmrtí na tento virus.

Clift dodává: „Vypadá to, že podobně jako kouření ovlivňuje riziko srdečních onemocnění, různých druhů rakoviny a mnoha dalších onemocnění, je tomu tak i v případě viru, který způsobuje covid. Takže právě teď je možná ta nejlepší doba, abyste přestali kouřit a skončilli s cigaretami.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 3 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 6 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 9 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 9 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 10 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...