Plně očkované covid téměř nenapadá, ukázala americká studie

V USA se mezi lednem a dubnem nakazilo koronavirem jen 0,01 procenta lidí plně imunizovaných proti covidu-19. Vyplývá to z rozsáhlé studie amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která vychází z údajů nasbíraných od 101 milionů sledovaných. Výsledek podle střediska potvrzuje velkou účinnost vakcín proti covidu-19.

Administrativa prezidenta Joea Bidena v reakci na tuto zprávu oznámila, že plně imunizována je nyní už více než polovina americké dospělé populace.

Studie současně potvrzuje, že i když jsou již schválené vakcíny vysoce účinné, dají se očekávat vzácné případy nákazy, „zejména dokud se nepodaří dosáhnout dostatečné úrovně imunity v populaci, která sníží přenos viru,“ poznamenává v závěrech ze své studie CDC.

U koho hrozí nákaza nejvíc

Středisko zaznamenalo nákazu u celkem 10 262 lidí po více než dvou týdnech od druhé dávky vakcíny, nebo po naočkování jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson. Téměř 6500 případů byly ženy a střední věk infikovaných činil 58 let.

U 2725 lidí se neobjevily příznaky covidu-19, 706 jich muselo být hospitalizováno a 132 jich zemřelo z důvodů spojovaných s covidem-19.

Po plné imunizaci se tedy koronavirem nakazilo 0,01 procenta lidí, 0,0007 procenta jich muselo být hospitalizováno a 0,0001 procenta jich po nákaze zemřelo.

Jen o několik dní dříve vydalo CDC zprávu o účinnosti mRNA vakcín mezi zaměstnancí ve zdravotnictví – tedy u těch, kdo jsou vystaveni velkému riziku nákazy a vysoké koncentraci viru. Podle ní je reálná účinnost těchto očkovacích látek 94 procent.

CDC však upozorňuje, že počet infikovaných bude téměř jistě vyšší, protože zejména řadu bezpříznakových případů nákazy se lékařům nepodaří zaznamenat. Středisko přitom oznámilo, že od 1. května bude nadále evidovat jen ty případy nákazy u naočkovaných lidí, které povedou k hospitalizaci či úmrtí. Takové rozhodnutí nicméně kritizují někteří experti, podle nichž tím vědci přijdou o důležitá data.

Očkování v USA

V USA je už plně naočkováno proti covidu-19 již téměř 130 milionů lidí, tedy více než polovina všech dospělých, oznámil Bílý dům. V distribučních centrech napříč USA je přitom k dispozici dalších asi 70 milionů dávek.

Biden již dříve prohlásil, že by chtěl, aby do oslav Dne nezávislosti, který připadá na 4. července, dostalo alespoň jednu dávku vakcíny nejméně 70 procent Američanů. Vládní koordinátor boje proti pandemii Andy Slavitt v úterý řekl, že této úrovně dosáhlo již devět z 50 amerických států.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 33 mminutami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 3 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 4 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 22 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...