Do roku 2045 bude většina lidí potřebovat k početí umělé oplodnění, varuje vědkyně

Během několika desítek let by mohli lidé v bohatých zemích v podstatě ztratit schopnost rozmnožovat se bez pomoci lékařů. Varuje před tím expertka, podle níž je na vině zejména několik skupin chemických látek.

„Je to vážné. Pokud by snižování počtu spermií pokračovalo stejně rychle jako do roku 2017, pak by už roku 2045 měl průměrný muž nula spermií,“ tvrdí americká expertka na plodnost Shanna Swanová. „Je sice spekulativní čísla takto extrapolovat, ale nemáme důkazy, že by se trend zpomaloval. A to znamená, že většina párů bude v té době potřebovat umělé oplodnění,“ uvádí profesorka na univerzitě Mount Sinai v New Yorku.

Podle Swanové jsou hlavní příčinou stále horší neplodnosti především chemikálie, které narušují hormony v lidském organismu. Vědkyně to popsala ve své nové knize Count Down a hlavním argumentem podle ní je klesající množství spermií; během posledních čtyřiceti let se u mužů v západním světě propadlo přibližně na polovinu.

Vědkyně se obává, že si většina lidí hloubku tohoto problému neuvědomuje nebo si ji odmítá připustit –⁠ myslí si, že reprodukční krize souvisí více se životním stylem nebo odkládáním rodičovství, přitom hlavním zdrojem komplikací jsou chemické látky.

Zavádějící je podle ní to, že řada žen se obrací na umělé oplodnění proto, že mají více možností v profesním a osobním životě a po dítěti zatouží až po pětatřicítce, kdy už ale ženská plodnost rychle klesá. Když Swanová tento problém studovala, zjistila, že více dnes umělé oplodnění vyhledávají mladší ženy než ty starší –⁠ mají totiž více problémů s plodností než ty dříve narozené.

Chemie kolem nás

V rozhovoru pro britskou stanici BBC popsala profesorka Swanová i konkrétní látky, které mají na plodnost nejhorší dopad. Jde podle ní zejména o ty, které nějakým způsobem zasahují do funkcí lidských pohlavních hormonů –⁠ tedy testosteronu a estrogenu. „Mohou lidské tělo přesvědčit, že má daného hormonu dostatek a není tedy zapotřebí produkovat ho více, množství hormonu v těle pak klesá,“ uvedla.

Hlavním zdrojem obav by měly být ftaláty, chemikálie, které se používají jako změkčovadla. To znamená, že dělají umělé hmoty měkkými a pružnými, proto se objevují prakticky všude –⁠ a také se dostávají do lidských těl. Ví se o nich, že snižují testosteron a mají tedy negativní dopad na mužskou plodnost, protože snižují množství spermií. Už méně se ale ví o jejich vlivu na snižování ženského libida a příchod předčasné puberty, potratů i předčasných porodů.

Druhou látkou, která by měla být podle Swanové v centru pozornosti, je bisfenol A, který má opačný účel než ftaláty –⁠ činí plasty pevnějšími. Ten zase má v organismu podobný dopad jako estrogeny, takže primárně snižuje ženské reprodukční schopnosti. Jenže i muži, kteří jsou těmto látkám pracovně vystaveni, trpí –⁠ mají méně spermií, nižší libido a vyšší množství poruch erekce.

Ani to ale není všechno; Swanová mezi další rizikové látky počítá také hojně diskutované bromované zpomalovače hoření a některé typy pesticidů nebo herbicidů –⁠ za typický příklad pokládá atrazin, látku v EU zakázanou od roku 2005, ale v USA i jinde stále hodně používanou.

Jak chemie škodí

Významná část vlivu těchto látek probíhá, ještě když je dítě v děloze své matky –⁠ právě v době, kdy se buňky v této době rychle dělí, jsou nejvíce citlivé na změny. Tento problém je ale kumulativní: „Tělo je pak vystavené dalším v dětství, dospívání i dospělosti,“ uvádí Swanová.

Vědkyně chválí Evropskou unii, která se snaží v rámci regulace REACH řadu nebezpečných látek omezovat, naopak Spojené státy jsou na tom hůř –⁠ chemikálie jsou tam považovány za bezpečné, a tedy se ani netestují. Většina jejích závěrů a varování se týká především bohatých západních států, protože právě údaje z nich analyzovala. Ale dá se předpokládat, že stejné problémy budou řešit i rychle se rozvíjející ekonomiky Asie a Latinské Ameriky –⁠ tamní obklopení se chemií je stejné, ne-li větší než v USA nebo Evropě.

Jediným řešením je podle Swanové mnohem lepší testování a přísnější pravidla –⁠ rozhodně by se už nemělo stávat, že bude jedna nebezpečná látka jen nahrazena jinou nebezpečnou chemikálií, jak se tomu v minulosti stalo v případě ftalátů nebo zpomalovačů hoření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 56 mminutami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 19 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 22 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025
Načítání...