Těhotenská cukrovka je zvýšená hladina krevního cukru poprvé zjištěná v těhotenství, která ve většině případů odezní po porodu. Onemocnění může vést k vyšší porodní váze dítěte, poruchám soustředění či obezitě.
Pokud se nemoc neléčí, může v některých případech dojít i ke smrti plodu. V případě včasné léčby ale většinou těhotenství i porod probíhají bez problémů.
Nová studie se zaměřila na to, jestli se riziko vzniku tohoto onemocnění sníží, pokud zdravá těhotná žena v prvním trimestru pravidelně cvičí. Americké úřady v současnosti doporučují, aby nastávající matky v prvním trimestru cvičily pětkrát týdně, a to minimálně 30 minut.
Nejméně 38 minut denně
Celkem měli vědci pod vedením Samanthy Ehrlichové z University of Tennessee k dispozici data od 2246 nastávajících matek. Ty v rámci jiného výzkumu vyplnily mimo jiné také dotazník o tom, kolik času věnují cvičení. Autoři podotýkají, že respondentky měly před těhotenstvím různou váhu a byly mezi nimi zástupkyně různých ras a etnik.
Analýza naznačila, že pokud ženy první měsíce po otěhotnění cvičily o něco více, než se doporučuje, riziko vzniku těhotenské cukrovky kleslo. Konkrétně se ukázalo, že nejméně 38minutová každodenní umírněná tělesná aktivita zredukovala pravděpodobnost výskytu této nemoci o 2,1 případu na sto žen. Riziko abnormální hladiny cukru v krvi se pak snížilo o 4,8 případu na sto žen.
„Víme, že cvičení je pro zdravé těhotné ženy bezpečné a prospěšné. Naše výsledky navíc ukázaly, že pohyb může pomoct snížit riziko vzniku těhotenské cukrovky,“ poznamenala podle serveru EurekAlert! Ehrlichová.
„Zřejmě ale nastávající matky v tomto případě musí cvičit o trochu víc, než se jim v současné době doporučuje,“ dodala. Podle autorů tak současná doporučení bude nejspíš v budoucnu potřeba přehodnotit.