Čína vyšle na Měsíc sondu, která odtamtud dopraví na Zem horniny. Nepovedlo se to 40 let

Čína v úterý 17. listopadu připravila na odpalovací rampu raketu Dlouhý pochod 5, která má počátkem příštího týdne zahájit další čínskou misi směřující k Měsíci. Jejím cílem je poprvé po více než čtyřech desetiletích dopravit horniny získané na Měsíci zpátky na Zemi, informovala agentura AP.

Raketa Dlouhý pochod připravená na rampě
Zdroj: ČTK

Čína plánuje vyslat na Měsíc sondu, která se provrtá dva metry pod povrch jeho přivrácené strany a odebere horniny. Se vzorky se pak vrátí na naši planetu. Naposledy takovou misi uskutečnili Američané a Rusové v 60. a 70. letech minulého století.

Raketa Dlouhý pochod 5 byla v úterý přepravena z hangáru na odpalovací rampu ve vesmírném středisku na jihočínském ostrově Chaj-nan. Mise je opět pojmenována po měsíční bohyni z čínské mytologie; nese název Čchang-e 5.

Čínské kosmické úspěchy

V lednu loňského roku se Číně jako první zemi světa podařilo přistát se svým aparátem na odvrácené straně Měsíce. Tam nyní působí čínské robotické vozítko Nefritový králík 2, které loni poslalo na Zemi vůbec první zblízka pořízené snímky povrchu odvrácené strany Měsíce a další data.

Další čínský aparát je v současné době na cestě k Marsu. Čína chce dopravit na „rudou planetu“ robotické vozítko poháněné solární energií a určené pro shromažďování vědeckých dat. O přistání na planině Utopia Planitia na severní polokouli Marsu by se Číňané měli pokusit v květnu.