Od čtvrtka bude kometa Neowise nad obzorem po celou noc. Jak ji pozorovat?

Od čtvrtka 9. července nastávají nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po celou noc, lidé by ji mohli pouhýma očima vidět až do poloviny srpna. Neowise patří podle astronomů k nejjasnějším kometám za posledních třináct let.

Kometu bude od čtvrtka možné spatřit zhruba od 22:30 nízko nad severním obzorem. Astronom a fotograf Petr Horálek doplňuje, že kometa sice astronomicky pod obzor nezapadne, po celou noc ji však spatří lidé jen z horských vrcholů. A v nejlepší „formě“ by měla být po víkendu.

„Kometa se výše nad obzor dostane počátkem příštího týdne. V té době už přestane rušit i svit Měsíce, který byl teď (5. července) v úplňku. Příští týden půjde postupně zpět do poslední čtvrti a pak do novu (20. července),“ podotkl astronom. Pozorovatelům by pro zážitek mělo stačit jen místo s tmavou oblohou.

Kdy bude nejlépe vidět kometa Neowise
Zdroj: ČT24

Kometa byla dosud viditelná pouze velmi brzy ráno, přesto už vznikla řada jejích snímků. A to i za doprovodu nočních svítících oblak, která se objevují v týdnech kolem slunovratu. Podle Horálka při vyhlížení komety lidem pomůže i on-line planetárium.

Příběh jedné komety

Vědci kometu objevili kosmickým dalekohledem NEOWISE 27. března letošního roku. Zdráhali se ale očekávat větší podívanou. Vývoj několika nadějných komet, například C/2019 Y4 (ATLAS), která se na jaře rozpadla, byl totiž zklamáním.

Astronomové v minulých dnech srovnávali jasnost Neowise s kometami C/2011 W3 (Lovejoy) a C/2006 P1 McNaught. Ta byla byla podle nich na denní obloze ještě jasnější.

Podle Horálka je jasnost Neowise těžké odhadnout. Mimo jiné proto, že ji lze dosud spatřit jen za rozbřesku. „V té době trochu zaniká jas ohonu a hlavy. Tím pádem se nedají udělat objektivní odhady třeba s hvězdami, které jsou poblíž. V tuto chvíli se odhady točí kolem první hvězdné velikosti. Je tak trošku jasnější, než jsou hvězdy ve Velkém voze,“ uzavřel astronom.