Koalům hrozí v největším australském státě vyhynutí. Ohrožují je oheň, klima i lidé

Koalům medvídkovitým v největším australském státě Nový Jižní Wales hrozí bez pomoci australské vlády v následujících 30 letech vyhynutí. Vyplývá to ze zprávy nadstranického parlamentního výboru, informovala agentura Kjódó.

Vačnatcům, kteří se celosvětově v přírodě vyskytují jenom ve východní Austrálii, přitížily rozsáhlé požáry, které se na konci roku 2019 a na začátku letošního prohnaly australskými lesy. Oheň zahubil okolo pěti tisíců koalů a poničil zhruba čtvrtinu jejich přirozeného prostředí.

Dosavadní odhady velikosti populace koalů, které nebraly požáry v potaz a které počet zvířat odhadovaly na 36 tisíc, jsou podle šetření „zastaralé a nespolehlivé“.

„Jediná šance, která umožní vnoučatům našich dětí vidět koaly v divoké přírodě v Novém Jižním Walesu, je pokud vláda začne jednat na základě doporučení výboru,“ uvedla šéfka vyšetřovacího týmu Cate Faehrmannová.

Koaly přichází o životní prostor

Vyšetřování zjistilo, že největší problém koalům působí roztříštění a ztráta přirozeného prostředí. Mezi 42 doporučeními je proto i založení národního parku, který by se stal první státem zřízenou rezervací za záchranu tohoto druhu. Kromě požárů koalům neprospívá ani klimatická změna a s ní přicházející sucho a nedostatek potravy.

Při dlouhotrvajících australských lesních požárech na přelomu loňského a letošního roku zemřelo okolo miliardy zvířat. Oheň zničil 5,4 milionu hektarů půdy, tedy okolo sedmi procent celkové rozlohy Nového Jižního Walesu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
před 6 hhodinami

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
před 6 hhodinami

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
před 9 hhodinami

Pozdní večeře může škodit. Biologické hodiny v mozku se přizpůsobují času jídla

Biologické hodiny v části mozku zvané choroidní plexus, která se podílí na tvorbě mozkomíšního moku, se přizpůsobují nejen podle světla, ale také podle doby příjmu potravy. Ukázal to nový výzkum vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.
před 11 hhodinami

Rostoucí počet kosmických letů zpomaluje „hojení“ ozonové vrstvy

V současnosti startuje do vesmíru více raket než kdy dříve. Podle nové studie by to mohlo zpomalit obnovu životně důležité ozonové vrstvy. Problém je podle vědců zcela reálný a současně podceňovaný – zároveň ale řešitelný.
před 14 hhodinami

Brněnští archeologové našli bronzové brnění z dob Trojské války

Muzeum města Brna zveřejnilo unikátní archeologický nález z mladší doby bronzové, tedy z časů bájné Trojské války. Torzo bronzové zbroje tvořilo součást pokladu objeveného na utajeném místě na jižní Moravě díky spolupráci archeologů a veřejnosti. Odborníci už dokončili analýzu cenného zlomku a muzeum připravuje jeho veřejnou prezentaci.
včera v 16:08

Plnohodnotné mléko bez krav se blíží. Vědci učí bakterie, jak ho vyrábět

Mléčné výrobky jsou jedním ze základů lidského stravování. Jenže jejich produkce je značně náročná – na energie, vodu i zemědělskou půdu. Věda tak hledá alternativu. A vypadá to, že by ji mohly nabídnout mikroorganismy.
včera v 13:04

USA mohou přijít o observatoře na měření oxidu uhličitého, Trump s nimi nepočítá

Místo, které dalo světu důkaz, že klimatická změna je spojená s lidskou aktivitou, může zaniknout. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa totiž už podle všeho nepočítá s dalším financováním observatoře na sopce Mauna Loa na Havaji.
včera v 11:20
Načítání...