Každá želva si na krunýři nese celý svět. Biologové poprvé popsali tento rozmanitý ekosystém

Mořské želvy karety migrují oceány po trasách dlouhých tisíce kilometrů. Necestují ale samy – podle nového výzkumu každá z nich tvoří jakýsi ostrov, obří ekosystém, který si nese na svém krunýři. Mořští biologové popsali, že na něm mohou žít desetitisíce drobných živočichů.

Podle článku vydaného v odborném žurnálu Diversity nese na svých zádech kareta průměrně asi 34 tisíc drobných tvorů, exemplářů takzvané meiofauny. Jde o drobné živočišné organismy o velikosti pod jeden milimetr. Jedna zkoumaná želva měla takových organismů přes 150 tisíc, včetně hlístic, larev korýšů a krevetek.

„Mají tam doslova celý svět,“ uvedl Jeroen Ingels, mořský ekolog z Floridské státní univerzity. „Najít na nějakém organismu takovou rozmanitost života je zcela výjimečné,“ dodal. Ingels a jeho tým objevili na karetách více než sto druhů meiofauny, které doposud nikdo na želvách nepozoroval. Výzkum probíhal na 28 karetách, které připluly k Floridě 28. června 2018.

Biologové věděli již dříve, že želvy si nosí „stopaře“, ale nebyl známý rozsah tohoto společenství žijícího na krunýři.

Neviditelný svět na krunýři

„Meiofauna dokáže využívat všechny ty drobné prostory, které jsou pro ostatní organismy nepoužitelné,“ vysvětluje Ingels.

Podle něj je život na želvím krunýři každodenním zápasem o zdroje: větší tvorové, jako jsou krabi nebo krevety loví menší tvorečky, hlístice zase fungují jako predátoři bakterií a živí se také odpadem, který se usadí na želvě.

„Je to neskutečně rozmanitý mikroskopický svět, v němž probíhá množství interakcí – a my o něm víme jen velice málo,“ doplňuje vědec. Vztahy jsou to velmi složité, což Ingels ilustruje na svijonožcích. Tito drobní přisedlí korýši mohou být tak velcí, že tím vlastně želvě škodí – narušují totiž hydrodynamické vlastnosti jejího těla. Ale současně mohou želvám pomáhat například v maskování. Obecně ale meiofauna želvám neškodí, nedá se tedy chápat jako parazitická.

Výzkum, který pomůže želvám

Výsledky této studie mohou lépe pochopit, kudy vedou migrační trasy těchto velkých želv, právě podle složení meiofauny, kterou si každá nese. Díky tomu mohou vědci lépe sledovat, jak se tyto koridory v oceánech mění, ať už kvůli změnám klimatu nebo dalším vlivům.

Zatím se migrace karet sledovaly pomocí mikročipů, které byly k  těmto zvířatům připevněné. Takto vypadá vizualizace získaných dat od amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 19 mminutami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 11 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 17 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 19 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 21 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...