Koronavirus způsobuje v tělech pacientů krevní sraženiny, pozorují lékaři

Podle některých amerických lékařů způsobuje koronavirus v tělech pacientů krevní sraženiny, které jsou odpovědné za významnou část úmrtí. Napsal to list The Washington Post  s odvoláním na poznatky několika nemocnic. Mikroskopické sraženiny byly například v univerzitní nemocnici v Atlantě zjištěny až u 40 procent nakažených.

Koronavirus, který byl podle původních domněnek standardním, i když vysoce nakažlivým respiračním virem, napadá nejen plíce, ale možná i ledviny, srdce, zažívací trakt, játra a podle některých názorů dokonce i mozek. Všechny tyto případy zatím nejsou doložené dlouhodobým výzkumem, ale jen zkušenostmi lékařů v terénu.

Lékaři v USA popisují u řady pacientů neobvyklé případy, jež se vymykají poučkám z učebnic. Těhotné ženy bez symptomů náhle umírají na zástavu srdce. Pacienti, kteří podle všech předpokladů měli mít mírný průběh nemoci, se náhle dostávají do krize a umírají doma. Někteří lékaři soudí, že příčinou mohou být právě krevní sraženiny.

Při pitvách byly v plicích nalezeny stovky mikroskopických sraženin. Větší mohou v mozku nebo v srdci vyvolat infarkt, píše The Washington Post a odvolává se na případ nakaženého herce Nicka Cordera, jemuž museli lékaři kvůli sraženině amputovat nohu. Některé nemocnice v USA už preventivně pacientům s COVID-19 podávají léky proti srážlivosti krve.

Neznámé sraženiny

„Problém je v tom, že sice víme, že vznikají sraženiny, ale nevíme proč. Proto jsme vyděšeni,“ citoval list šéfa americké Společnosti pro intenzivní péči Lewise Kaplana.

I když se lékaři neshodují v názoru, proč sraženiny vznikají, mnoho z nich se domnívá, že právě ony mohou být odpovědné za podstatnou část úmrtí pacientů s diagnózou COVID-19. Vysvětluje to podle nich také to, proč mnoho nakažených umírá doma.

V jiných zemích se problém sraženin s takovou naléhavostí neobjevuje, konstatoval The Washington Post. Příčinou může být fakt, že častá obezita a srdeční problémy činí Američany ohroženějšími. Důvodem může být i vyspělejší vybavení jednotek intenzivní péče v USA, které sraženiny snadněji odhalí.

Předběžné údaje z Číny nicméně hovoří o tom, že ze vzorku necelých 200 obětí koronaviru vykazovalo přes 70 procent krevní sraženiny. Nedávná nizozemská studie zjistila, že 38 procent pacientů na jednotkách intenzivní péče má stejný problém. „Spekulací je spousta. Je to jedna z frustrujících záležitostí kolem koronaviru. Pohybujeme se pořád v temnotách,“ řekl washingtonskému listu Harlan Krumholz, internista z New Havenu.