Čínští lékaři: Nový koronavirus může být přenosný z matky na dítě

Podle čínských lékařů je možné, že nový typ koronaviru je během těhotenství či porodu přenosný z matky na dítě. V dětské nemocnici v čínském městě Wu-chan byl pozitivně testován novorozenec, kterého o víkendu přivedla na svět infikovaná matka, napsala ve středu agentura Reuters.

Žena, u které se objevil nový typ koronaviru, porodila v nemocnici ve Wu-chanu 2. února. Novorozenec o 30 hodin později podstoupil testy na přítomnost viru a výsledky byly pozitivní, sdělili lékaři.

Že se něco takového může stát, popisovala čínská média již na konci minulého týdne. Pro agenturu Nová Čína před tím varoval Čen Ži-Min, expert na respirační choroby z Čeťiangské univerzity v Chang-čo. Odborník popsal, že imunitní i respirační systém dítěte ještě není tak vyvinutý jako u dospělého. A to znamená, že je případnou infekcí v matčině těle zranitelnější. 

Nebezpečná epidemie

Nový virus, označovaný jako 2019-nCoV, se začal šířit právě z Wu-chanu. V Číně se jím nakazilo již více než 24 300 lidí a nejméně 491 osob na něj zemřelo. Jednoho mrtvého ohlásily také Filipíny, desítky dalších zemí registrují případy nákazy.

Podle lékařů vyvolává nový koronavirus onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním), pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

V Česku se podle informací na webu ministerstva zdravotnictví do úterý testovalo na koronavirus 50 lidí. Výsledky všech testů byly negativní včetně pěti osob, které byly o víkendu evakuovány z ohniska nákazy Wu-chan v Číně.