Elon Musk představil kosmickou loď Starship. Lidé s ní mají létat na Měsíc a Mars

6 minut
Horizont ČT24: Musk představil největší vesmírnou loď v historii lidstva
Zdroj: ČT24

Soukromá americká společnost SpaceX Elona Muska poprvé ukázala vesmírnou loď navrženou pro dopravu lidí a nákladu na Měsíc, Mars i na jiná místa ve sluneční soustavě. Musk řekl, že by loď nazvaná Starship měla poprvé odstartovat během jednoho nebo dvou měsíců. Podle plánu vystoupá do výšky 19 800 metrů nad Zemí a pak se vrátí.

Musk považuje za důležité rozšířit znalosti o světě mimo naši planetu. Má-li člověk moci cestovat vesmírem, je podle něj klíčové, aby se vesmírné lodi daly použít opakovaně. Připomenul také, že je to teprve 11 let, co jeho společnost dopravila raketu na oběžnou dráhu. Vystoupení bylo možné sledovat na videu vysílaném společností.

Stál před spoustou diváků na základně své společnosti v Texasu před velkou raketou pokrytou lesklým kovovým obalem – prototypem Starship Mk1. SpaceX tvrdí, že Starship bude schopná vzít na palubu až sto lidí a vracet se zpět na Zemi. Obytné prostory mají mít kolem tisíce metrů krychlových, takže by na každého člověka připadalo asi deset metrů. Podle Muska je nynější projekt „nejinspirativnější věc, na níž se kdy podílel“.

 Podívejte se na celou prezentaci Elona Muska:

Dříve uvedl, že chce na Mars „dovézt“ milion lidí. Podle jeho plánů z roku 2016 by se měli první cestující vydat k rudé planetě v roce 2025. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) počítá s lety s posádkou k Marsu až po roce 2030. Musk nyní upřesnil, že počítá se třemi starty denně, přičemž teoreticky by jedna raketa Super Heavy mohla startovat za den dokonce až dvacetkrát.

Kombinace rakety a kosmické lodi

Elon Musk popsal, jak by měla vypadat kombinace nosné rakety a kosmické lodi, které budou pro SpaceX dopravovat člověka i náklad na Měsíc a poté i na Mars. Nosná raketa Super Heavy vybavená 37 motory Raptor by měla být schopná vynést loď Starship na oběžnou dráhu Země, pak se má automaticky vracet zpět, kde přistane poblíž místa, odkud odstartovala. Znovupoužitelnost nosných raket si už SpaceX několikrát v praxi ověřila.

Loď Starship vybavená šesti motory Raptor by pak měla pokračovat dál v letu k cíli, jímž může být jak těleso bez atmosféry (například Měsíc), tak s řídkou nebo hustou atmosférou (Mars, respektive Země). Starship bude vybavená technologií pro sestup, kdy bude nucená v atmosféře manévrovat; pro tento účel bude vybavená křídly a dalšími aerodynamickými plochami, jež v tom pomohou. Musk oznámil, že křídla budou pohyblivá, ovládat je přitom mají elektromotory, jež vyvíjí a využívá další z jeho firem – automobilka Tesla.

Tyto manévry by Musk rád začal trénovat co nejdříve v zemské atmosféře. Brzy mají vzniknout čtyři lodě Starship, teprve potom se přikročí k vývoji Super Heavy. Elon Musk oznámil, že od příštího roku by rád vyráběl jeden motor typu Raptor denně.

Vizualizace velikosti Starship
Zdroj: SpaceX/ Youtube

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kosmonaut a astronaut si poprvé podali ruku ve vesmíru na vrcholu studené války

USA a SSSR byly už třicet let nepřáteli. Proti druhé straně budovaly stovky jaderných zbraní, soupeřily politicky i ekonomicky. A přesto se roku 1975 odehrála vesmírná mise, kde tito protivníci spojili síly. Poprvé a na dlouhou dobu naposledy.
před 1 hhodinou

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 2 hhodinami

Změna klimatu může zesilovat zemětřesení, ukázal výzkum z Alp

Když tají ledovce, voda z nich protéká pod hory. Tam může narušovat stabilitu podloží a způsobovat tak zemětřesení. Vědci teď pro tuto hypotézu přinesli celou řadu důkazů.
před 2 hhodinami

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
před 18 hhodinami

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
před 20 hhodinami

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
13. 7. 2025

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
13. 7. 2025

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025
Načítání...