Elon Musk představil kosmickou loď Starship. Lidé s ní mají létat na Měsíc a Mars

6 minut
Horizont ČT24: Musk představil největší vesmírnou loď v historii lidstva
Zdroj: ČT24

Soukromá americká společnost SpaceX Elona Muska poprvé ukázala vesmírnou loď navrženou pro dopravu lidí a nákladu na Měsíc, Mars i na jiná místa ve sluneční soustavě. Musk řekl, že by loď nazvaná Starship měla poprvé odstartovat během jednoho nebo dvou měsíců. Podle plánu vystoupá do výšky 19 800 metrů nad Zemí a pak se vrátí.

Musk považuje za důležité rozšířit znalosti o světě mimo naši planetu. Má-li člověk moci cestovat vesmírem, je podle něj klíčové, aby se vesmírné lodi daly použít opakovaně. Připomenul také, že je to teprve 11 let, co jeho společnost dopravila raketu na oběžnou dráhu. Vystoupení bylo možné sledovat na videu vysílaném společností.

Stál před spoustou diváků na základně své společnosti v Texasu před velkou raketou pokrytou lesklým kovovým obalem – prototypem Starship Mk1. SpaceX tvrdí, že Starship bude schopná vzít na palubu až sto lidí a vracet se zpět na Zemi. Obytné prostory mají mít kolem tisíce metrů krychlových, takže by na každého člověka připadalo asi deset metrů. Podle Muska je nynější projekt „nejinspirativnější věc, na níž se kdy podílel“.

 Podívejte se na celou prezentaci Elona Muska:

Dříve uvedl, že chce na Mars „dovézt“ milion lidí. Podle jeho plánů z roku 2016 by se měli první cestující vydat k rudé planetě v roce 2025. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) počítá s lety s posádkou k Marsu až po roce 2030. Musk nyní upřesnil, že počítá se třemi starty denně, přičemž teoreticky by jedna raketa Super Heavy mohla startovat za den dokonce až dvacetkrát.

Kombinace rakety a kosmické lodi

Elon Musk popsal, jak by měla vypadat kombinace nosné rakety a kosmické lodi, které budou pro SpaceX dopravovat člověka i náklad na Měsíc a poté i na Mars. Nosná raketa Super Heavy vybavená 37 motory Raptor by měla být schopná vynést loď Starship na oběžnou dráhu Země, pak se má automaticky vracet zpět, kde přistane poblíž místa, odkud odstartovala. Znovupoužitelnost nosných raket si už SpaceX několikrát v praxi ověřila.

Loď Starship vybavená šesti motory Raptor by pak měla pokračovat dál v letu k cíli, jímž může být jak těleso bez atmosféry (například Měsíc), tak s řídkou nebo hustou atmosférou (Mars, respektive Země). Starship bude vybavená technologií pro sestup, kdy bude nucená v atmosféře manévrovat; pro tento účel bude vybavená křídly a dalšími aerodynamickými plochami, jež v tom pomohou. Musk oznámil, že křídla budou pohyblivá, ovládat je přitom mají elektromotory, jež vyvíjí a využívá další z jeho firem – automobilka Tesla.

Tyto manévry by Musk rád začal trénovat co nejdříve v zemské atmosféře. Brzy mají vzniknout čtyři lodě Starship, teprve potom se přikročí k vývoji Super Heavy. Elon Musk oznámil, že od příštího roku by rád vyráběl jeden motor typu Raptor denně.

Vizualizace velikosti Starship
Zdroj: SpaceX/ Youtube

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 3 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 8 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 10 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 12 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 17 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...