Elektrické koloběžky v Austrálii pod vlivem hackerů. Stroje nadávají klientům a jsou vulgární

V australském Brisbane řeší neobvyklý problém, z městských ulic museli stáhnout nejméně osm elektrických koloběžek společnosti Lime. Kvůli hackerům totiž vozítka na své uživatele pokřikují různé vulgarity a uráží je.

Koloběžky vybavené elektromotorem mají komunikační systém, pomocí něhož hlasem informují zákazníka o stavu jízdy. Neznámá skupina hackerů dokázala do několika těchto strojů proniknout a hlasové soubory nahradit jinými. Místo informace, že jízda začíná, teď koloběžka řekne, že nechce, aby se na ní někdo vozil, během jízdy má vulgární a oplzlé komentáře a na konci jízdy na zákazníky pokřikuje, aby nikam nechodili. 

Společnost Lime pro Brisbane Times tuto záležitost komentovala s rozhořčením. „Jsme si vědomi, že u osmi vozítek v Brisbane vandalové pozměnili hlasové soubory a ty původní nahradili nevhodnými a ofenzivními,“ uvedl zástupce společnosti Nelson Savanh. „Není to chytré, není to zábavné a připomíná to nahrazení vyzváněcího tónu u mobilního telefonu,“ dodal.

Problémy se množí

Motorizované koloběžky Lime mají v Brisbane, kde zatím fungují ve zkušebním provozu, více problémů. Již v lednu se stalo, že se přední kola během jízdy zamknula. Několik uživatelů se při tom zranilo a problém musela vyřešit softwarová záplata.

Aktuální potíže jsou sice jen drobné, neškodné a zdánlivě komické, avšak ilustrují dobře, jak zranitelné hackerskými útoky tyto stroje mohou být. Například bezpečnostní společnost Zimperium nedávno ukázala, že dokáže pomocí aplikace napojené na Bluetooth přimět koloběžku zrychlit nebo zabrzdit na vzdálenost 100 metrů. Jednalo se ale o jiný typ stroje, než se využívá v Brisbane.

Elektrické koloběžky ale čelí hackerským útokům i jinde. Podařilo se například pomocí mobilních telefonů přimět tyto stroje k překročení zabudovaného rychlostního limitu, anebo dokonce získat jízdy zdarma.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Sonda Mariner ukázala Mars, jak ho lidstvo neznalo. A připravila svět o naději, že je tam život

Sovětský svaz měl na počátku snah o cestování k Marsu před Spojenými státy obrovský náskok díky svým předchozím úspěchům. U rudé planety mu ale štěstí nepřálo, naopak Američané dokázali uspět – zejména díky misi Mariner před šedesáti lety.
před 41 mminutami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 1 hhodinou

Kosmonaut a astronaut si poprvé podali ruku ve vesmíru na vrcholu studené války

USA a SSSR byly už třicet let nepřáteli. Proti druhé straně budovaly stovky jaderných zbraní, soupeřily politicky i ekonomicky. A přesto se roku 1975 odehrála vesmírná mise, kde tito protivníci spojili síly. Poprvé a na dlouhou dobu naposledy.
před 3 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 4 hhodinami
Načítání...