Na univerzitě v Tel Avivu poprvé vyrobili srdce i s cévním systémem. Na 3D tiskárně

Vědci z univerzity v Tel Avivu ukázali prototyp kompletního srdce vytvořeného z kolagenu a dalších biologických molekul s pomocí tiskárny 3D. Podle nich jde o významný pokrok v léčbě kardiovaskulárních chorob a prevenci obranné reakce organismu po transplantaci, píše agentura AFP. Podle izraelského tisku však potrvá roky, než bude možné touto technologií vytvářet transplantáty.

Novinářům výzkumníci ukázali nehybné srdce o velikosti třešně plovoucí v tekutině. „Je to poprvé, co bylo s pomocí tiskárny vytvořeno celé srdce s buňkami a cévami. A je to také poprvé, kdy byla použita tkáň a buňky pocházející od pacienta,“ řekl profesor Tal Dvir, který výzkum vedl.

Orgán má velikost králičího srdce a ještě není funkční. Dvir ale sdělil, že „vytištění“ lidského srdce předpokládá využití stejné technologie. „Musíme tištěné srdce dále rozvíjet. Je potřeba, aby buňky měly schopnost čerpat krev. Teď se dokážou smršťovat, ale je třeba, aby pracovaly společně. Doufáme, že uspějeme a dokážeme, že je naše metoda účinná a prospěšná,“ řekl Dvir.

1 minuta
Izraelští vědci vytvořili srdce na 3D tiskárně
Zdroj: ČT24

Zvětšit a implantovat

Dalším krokem jeho výzkumu bude vytvořit v laboratoři srdce o velikosti hlodavčího a „naučit“ ho chovat se jako skutečné srdce. V dalším stadiu se pak počítá s transplantací tohoto orgánu zvířatům a otestováním funkčnosti.

Podle izraelského tisku potrvá roky, než bude možné touto technologií vytvářet transplantáty, pokud se to vůbec podaří. Přesto se tento objev označuje za milník v transplantační medicíně.

Tkáň se „tiskla“ už dříve, než se začala používat technologie 3D, avšak nebyly v ní cévy. „Je to první případ, kdy někdo úspěšně navrhl a vytiskl celé srdce obsahující buňky, cévy, srdeční komory a předsíně,“ prohlásil Dvir.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 23 mminutami

Změna klimatu může zesilovat zemětřesení, ukázal výzkum z Alp

Když tají ledovce, voda z nich protéká pod hory. Tam může narušovat stabilitu podloží a způsobovat tak zemětřesení. Vědci teď pro tuto hypotézu přinesli celou řadu důkazů.
před 53 mminutami

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
před 16 hhodinami

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
před 19 hhodinami

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
13. 7. 2025

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
13. 7. 2025

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025
Načítání...