Archeologové v Egyptě objevili hrobku starou dva tisíce let. Našli tam i mumie myší či sokolů

Archeologové objevili v blízkosti egyptského města Sohág hrobku s dobře zachovalými malbami na stěnách, starou více než dva tisíce let. Kromě mumie ženy a chlapce se tam našlo také pět desítek mumií zvířat, včetně myší a sokolů.

Hrobka byla postavena pro vyššího úředníka jménem Tutu a jeho manželku. Je jednou ze sedmi objevů odhalených od loňského října v pouštní oblasti blízko Nilu, asi 390 kilometrů jižně od Káhiry. Malované stěny zachycují pohřební průvody, majitele hrobky pracujícího na poli či jeho rodovou genealogii psanou hieroglyfy.

Egyptská naleziště starověkých památek přitahují zájem turistů a úřady doufají, že nové objevy pomohou posílit cestovní ruch. Ten se stále zotavuje z prudkého poklesu po povstáních v severní Africe v roce 2011 a zmatcích a nejistotě, které je následovaly.

Cestovní ruch má pro egyptskou ekonomiku zásadní význam, je mimo jiné jedním z hlavních zdrojů deviz a pracovních míst. Na celkovém hrubém domácím produktu země se podílí více než 11 procenty a na devizových příjmech zhruba pětinou.

V roce 2017 Egypt navštívilo 8,3 milionu turistů a loni jejich počet podle odborníků vzrostl nejméně o deset procent.