Stromy ve městech ochlazují ulice o víc než pět stupňů. Účinkují ještě lépe, než se čekalo

Stín jediného stromu může v parném létě přinést útočiště před vedrem. A když je tento jeden strom součástí malého lesa, vytváří velmi silný ochlazovací efekt. Podle nové studie mají hájky a lesíky nečekaně silný dopad na ochlazování měst – a to i o víc než o pět stupňů Celsia.

Práce amerických biologů ukazuje, že správné množství stromů na správných místech ve městě může snížit teploty až o 5,5 stupně Celsia. Efekt je velmi silný a projevuje se nejen na úrovni celého města nebo městských čtvrtí, ale je popsatelný dokonce na jednotlivých blocích domů – ty se stromy jsou výrazně chladnější než ty bez nich.

„Věděli jsme, že města jsou teplejší než jejich okolí, ale teď jsme navíc popsali, že se teploty liší i uvnitř měst. Udržení teplot v příjemných hodnotách během horkých letních dní může pro jejich obyvatele znamenat velký rozdíl,“ řekla Monica Tunereová, která na této studii pracovala.

Výzkum má význam právě v současnosti, kdy klimatická změna dělá vlny veder rok od roku častějšími. A urbanisté se čím dál častěji věnují tomu, jak se na extrémní výkyvy teplot připravit; vlny horka totiž mimo jiné zvyšují spotřebu energií a také mají velký dopad na lidské zdraví.

Stromy jako štít před horkem

Stromy jsou velmi účinným nástrojem, který může přinášet velký zisk za relativně nízkou cenu. Celý proces ochlazování je z fyzikálního hlediska velmi jednoduchý: pevné, lidmi vyrobené předměty, jako jsou například silnice, chodníky nebo domy, během dne absorbují teplo – a pak ho v noci pomalu uvolňují. Stromy ale tyto povrchy stíní, a navíc dýchají, což znamená, že uvolňují z listů vlhkost, která město ochlazuje.

Aby se tyto výhody maximalizovaly, musí podle aktuálních zjištění pokrývat stromy nejméně čtyřicet procent plochy. Jinými slovy: pokud by někdo vyfotil sídliště ze satelitu, tak by musela být téměř polovina sídliště zelená, zakrytá korunami stromů.

Tradičně se podobné studie věnovaly především tomu, jak vzniká efekt „městských tepelných ostrovů“. Vycházejí ze satelitního snímkování a měří teploty povrchu nebo vzduchu nad ním – jak nad městy, tak i v jejich okolí. Z těchto prací jasně vyplývá, že města opravdu jako teplotní ostrovy fungují a bývá v nich mnohem tepleji než v jejich okolí.

Nová studie se poprvé zaměřila na drobnější detaily až na úroveň jednotlivých městských bloků, v nichž slovy hlavní autorky práce Carly Ziterové „žijeme své každodenní životy“. Efekt tepelného ostrova je podle amerických biologů možná spíše podobný „tepelným souostrovím“ – tedy menším tepelným ostrůvkům, které jsou rozdělené oblastmi stínu a zeleně.

Měření na kole

Vědci bohužel nemohli v rámci tohoto výzkumu využívat satelitní data, protože měří jen teplotu povrchu. Také možnost popsat teplotu města pomocí lokálních senzorů se ukázala jako příliš drahá – takových přístrojů by totiž muselo být několik tisíc. A tak se profesorka Ziterová rozhodla pro mobilní řešení a mnohokrát projela na kole městem Madison s malou meteorologickou stanicí na zádech.

Za celou dobu studie najezdila přes 750 kilometrů a kromě množství dat získala také vynikající kondici. „Koruny stromů ve skutečnosti dělají mnohem víc, než že jen zeslabují efekt městských tepelných ostrovů. Během dne dostatečné množství stromů dokáže cestu pod nimi ochladit víc, než se stačí ohřát,“ říká vědkyně.

„Opravdu nestačí jen sázet stromy, musíme přemýšlet o tom, kolik jich chceme vysadit, kdy je sázet a také kam přesně,“ dodává. „Neříkáme, že vysadit jeden strom je k ničemu. Ale ten efekt je mnohem větší, když strom nezasadíte jen vy, ale i váš soused a jeho soused.“

Zásadní je ale podle Ziterové také to, aby stromy byly vysazované v místech, kde lidé reálně žijí a aktivně se tam pohybují – ne jen v parcích. A také zdůrazňuje, že se nesmí zapomínat na zeleň v těch nejchudších částech měst, kde obecně bývá stromů nejméně. Právě nejchudší lidé totiž profitují ze snesitelnějších teplot nejvíc, bohatí mají jiné cesty, jak se s horkem vypořádat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 6 mminutami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 11 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 16 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 18 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 20 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...