Spojené státy vyzvaly Rusko k vývoji nového Sojuzu pro cestu na Měsíc, tvrdí šéf Roskosmosu

Rusko zvažuje žádost Spojených států, aby vyvinulo novou verzi kosmické lodi Sojuz schopnou dopravit posádku na Měsíc a zpět. Televizní stanici Rossija 24 to ve čtvrtek večer řekl šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Američané podle něj také stále chtějí využívat ruskou techniku při letech k vesmírné stanici.

„Zrovna dnes nás požádali, abychom pokračovali v letech Sojuzů s americkými astronauty, trvají na tom,“ prohlásil Rogozin a poznamenal, že „v USA mají problémy politického charakteru“. Žádají prý navíc Moskvu, aby „vyvinula verzi Sojuzu schopnou letět k Měsíci a zpátky jako druhý, rezervní transportní systém“.

Pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které dosud zajišťují výhradně ruské Sojuzy, chtějí letos poprvé naostro vyzkoušet americké společnosti SpaceX a Boeing. Pro výpravy k Měsíci připravuje společnost SpaceX novou opětovně využitelnou raketu BFR, s níž prý bude možné kolonizovat i Mars.

Nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars podepsal koncem roku 2017 americký prezident Donald Trump. Raketu schopnou vynést k Měsíci lidskou posádku vyvíjí i Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Rusko-americký spor

Rogozin, který je od roku 2014 na sankčním seznamu USA, má v poslední době s kontakty s NASA problémy. Původní pozvání šéfa NASA Jima Bridenstina k reciproční návštěvě vesmírné centrály v Houstonu Američané po tvrdé kritice z Kongresu nedávno odvolali, přestože sám Bridenstine už Moskvu navštívil.

Rogozin krok amerických úřadů označil za „nechutné a nelegální mezinárodní bezpráví“. Spojené státy podle šéfa Roskosmosu procházejí „druhou občanskou válkou“.