Kvůli oteplování planety se želvám přestanou líhnout samci. Drtivě je zasáhne i zvyšování hladiny oceánů

Do konce století se mořským želvám téměř přestanou líhnout mláďata samčího pohlaví. Za feminizaci želv může globální změna klimatu, vysvětluje nejnovější studie mořských biologů.

Mořské želvy si během milionů let evoluce vyvinuly zvláštní mechanismus: pohlaví jejich mláďat záleží na tom, jaká je momentálně teplota.

V současné době je asi 52 procent mláďat karet obrovských samičího pohlaví, samci tvoří zbytek. S tím, jak budou kvůli změnám klimatu teploty stoupat, bude se samců želv líhnout čím dál méně.

Autoři studie z univerzity v Exeteru pracovali s několika scénáři Mezinárodního klimatického panelu. Vyplývá z nich, že asi 76 až 93 procent želvích mláďat bude mít v budoucnu samičí pohlaví. Vědci to popsali u populace želv žijících v západoafrické Guineji-Bissau. Předpokládají ale, že výsledky budou po celém světě velice podobné.

Dopad změny bude mít několik fází. Zpočátku se množství želv v oceánech zvýší, protože vejce bude klást víc samic. Současně se ale začne projevovat další dopad klimatických změn – stoupající hladiny oceánů zničí 33 až 43 procent míst, kde karety nyní vejce kladou. Ke konci století se ale obrátí i efekt většího množství samic. V oceánech zkrátka nebude dost samců, kteří by mohli oplodnit dostatečné množství samic.

Mizející pláže

„V budoucnosti budou karety čelit problémům spojeným se ztrátou životního prostředí i se zvyšujícími se teplotami,“ komentovala výsledky Rita Patriciová, která se na studii podílela. „Chladnější teploty na začátku a konci sezony zajistí, že alespoň některá mláďata budou mít samčí pohlaví,“ popisuje vědkyně.

Vyšší průměrné teploty ale povedou k větší úmrtnosti malých želviček. „Jak budou teploty růst, může se pro želvy stát přežití nemožným,“ varuje Patriciová.

Horší dopad než samotné vyšší teploty ale budou mít na populaci želv pláže zničené mořem – želvy nebudou mít šanci najít si jiná místa, kde by mohly snášet vejce. Řada populací totiž tuto činnost provádí na menších ostrůvcích, kde jsou v bezpečí před predátory. Rostoucí hladiny oceánů je ale o tato místa připraví.

Studie vyšla v odborném časopise Global Change Biology.