Akce WHO navazuje na rozhodnutí čínské vlády z minulého týdne. Ta nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya.
Čínský vědec Che Ťien-kchuej na konci listopadu oznámil, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich již úspěšně narodila dvojčata. Jeho tvrzení nelze zatím nezávisle ověřit, většina oslovených světových expertů jim ale důvěřuje. Pokud by se to potvrdilo, šlo by o první geneticky upravené děti. Holčičky se podle vědce narodily před několika týdny.
Náměstek čínského ministra pro vědu a technologii Sü Nan-pching však pro státní televizi CCTV uvedl, že jeho ministerstvo jednoznačně odmítá počínání vědců, kteří na začátku listopadu údajně umožnili přijít na svět dvěma holčičkám s pozměněným genetickým kódem. Sü označil činnost tohoto týmu za nezákonnou a nepřijatelnou. Dodal, že bylo zahájeno vyšetřování, aniž upřesnil, jaká konkrétní opatření byla přijata.
Sporná genetika
Genetické přepisování u lidských embryí je zakázáno v Británii, Spojených státech i řadě dalších zemí světa a mnozí ho považují za neetické i nebezpečné. Panují totiž obavy z přenosu nepředpověditelných genetických mutací na další generace. V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách – a pak je zlikvidovali.
„Genetické úpravy by mohly mít nezamýšlené následky, jde o neprobádané vody a je potřeba to brát vážně,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus s tím, že WHO dává dohromady panel expertů, který se bude tématem zabývat. „Hovoříme o lidských bytostech… musíme být velice opatrní, pracovní skupina bude vše podnikat s naprostou otevřeností a transparentně,“ dodal.