Nemodifikujte lidská embrya, varuje vědce Světová zdravotnická organizace

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že genetické modifikování lidského embrya by mohlo mít „nezamýšlené následky“. Oznámila rovněž vytvoření panelu expertů, kteří mají prozkoumat zdravotní dopady úpravy genů a stanovit v této souvislosti jasná pravidla a standardy.

Akce WHO navazuje na rozhodnutí čínské vlády z minulého týdne. Ta nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya.

Čínský vědec Che Ťien-kchuej na konci listopadu oznámil, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich již úspěšně narodila dvojčata. Jeho tvrzení nelze zatím nezávisle ověřit, většina oslovených světových expertů jim ale důvěřuje. Pokud by se to potvrdilo, šlo by o první geneticky upravené děti. Holčičky se podle vědce narodily před několika týdny.

Náměstek čínského ministra pro vědu a technologii Sü Nan-pching však pro státní televizi CCTV uvedl, že jeho ministerstvo jednoznačně odmítá počínání vědců, kteří na začátku listopadu údajně umožnili přijít na svět dvěma holčičkám s pozměněným genetickým kódem. Sü označil činnost tohoto týmu za nezákonnou a nepřijatelnou. Dodal, že bylo zahájeno vyšetřování, aniž upřesnil, jaká konkrétní opatření byla přijata.

Sporná genetika

Genetické přepisování u lidských embryí je zakázáno v Británii, Spojených státech i řadě dalších zemí světa a mnozí ho považují za neetické i nebezpečné. Panují totiž obavy z přenosu nepředpověditelných genetických mutací na další generace. V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách – a pak je zlikvidovali.

„Genetické úpravy by mohly mít nezamýšlené následky, jde o neprobádané vody a je potřeba to brát vážně,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus s tím, že WHO dává dohromady panel expertů, který se bude tématem zabývat. „Hovoříme o lidských bytostech… musíme být velice opatrní, pracovní skupina bude vše podnikat s naprostou otevřeností a transparentně,“ dodal.