Ženy v ohrožení: hrozí jim dvakrát větší riziko deprese než mužům

Ženám hrozí dvojnásobné riziko onemocnění depresí než mužům. Tento problém se ještě prohlubuje, pokud trpí dalšími chorobami, píše italský deník La Repubblica. Snížit riziko může zdravý životní styl, tedy cvičení, vyvážená strava a nekouření.

Deprese a kardiovaskulární nemoci budou ve světě hlavní příčinou neschopnosti postarat se o sebe nebo pracovat již v roce 2020. Riziko u žen bude dvojnásobné: 9,1 procenta proti 4,8 procenta u mužů. Také mezi pacienty s kardiovaskulárními chorobami je dvakrát více žen trpících zároveň depresí, než je tomu v případě mužů. Deprese je zase rizikovým faktorem pro infarkt a úmrtí na selhání srdce.

Tímto problémem se zabývají četné mezinárodní studie. Poslední byla zveřejněna na stránkách španělského vědeckého časopisu Revista Española de Cardiología.

„Pokud jde o kardiovaskulární nemoci, je nám známo, že na ně umírá více než třetina žen a že rizikovými faktory jsou především u žen kouření a cukrovka,“ uvádí šéf oddělení neurověd na milánské klinice Fatebenefratelli-Sacco Claudio Mencacci.

Ženy v ohrožení

Ženám hrozí více rizika, pokud jde o spojení deprese se všemi chorobami srdce. Mezi kardiologickými pacienty je zjištěna deprese dvakrát častěji u žen než u mužů. Také takotsubo syndrom, akutní syndrom srdečního selhání, je rozhodně více přítomen u žen. Jde o klinický obraz, který napodobuje infarkt myokardu. Projevuje se pouze u žen v období menopauzy a je způsoben psychickým stresem.

Abychom zabránili tomu, že se deprese stane rizikovým faktorem pro onemocnění srdce, je velmi důležité spoléhat se na správný životní styl, shodují se experti. Doporučují vyhnout se kouření, zdravě se stravovat a vyvíjet fyzickou aktivitu. Je však dobré mít pod kontrolou i další faktory, které mohou ohrozit zdraví a které, zejména po menopauze, ohrožují zdraví žen. Patří mezi ně narušení neurobiologických mechanismů reagujících na stres, záněty a sklony k trombóze.

Počítač předpoví depresi

Psychickým problémům lze předcházet i tím, že se získávají první signály deprese z toho, co lidé píší, sdílejí či umísťují na sociální sítě, a to prostřednictvím algoritmu umožňujícího vyhledávat první příznaky nemoci ještě před oficiální lékařskou diagnózou. Ukázal to výzkum Pensylvánské univerzity publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Při tomto výzkumu vědci analyzovali údaje ze sociálních médií s diagnózou deprese u skupiny 1200 lidí, kteří souhlasili se zveřejněním svých údajů. Odhalili, že tento počítačový model může s jistou přesností předvídat budoucí depresi.

„To, co lidé píší v sociálních médiích, odhaluje stránku života, kterou je velmi obtížné analyzovat s použitím nástrojů lékařství a výzkumu,“ vysvětluje H. Andrew Schwartz, hlavní autor World Well-Being Project (Wwbp, Projekt světového blahobytu). Jde o skupinu počítačových expertů, psychologů a statistiků, kteří spolupracují na vývoji nových technik pro měření psychické a zdravotní pohody založené na jazyce používaném v sociálních médiích.

„Tyto techniky se zatím využívají málo. Například když se projevují příznaky deprese, úzkosti a posttraumatického stresu, nalezneme více signálů ve světě sociálních sítí, kde se lidé vyjadřují svobodněji,“ dodává Schwartz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 31 mminutami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
09:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
před 22 hhodinami

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
před 22 hhodinami

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
včera v 05:30

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...