Evropská komise rozšiřuje odškodnění za řádění vlků a medvědů

Evropská komise (EK) rozhodla, že zemědělci budou z evropských fondů a od států dostávat plné kompenzace za škody, které jim způsobí útoky velkých šelem včetně vlků nebo medvědů. Hrazená budou i preventivní opatření. Dosud mohli z veřejných rozpočtů dostat pouze 80 procent způsobených škod.

Členské státy budou moci zemědělce plně kompenzovat za škody, které způsobí největší evropské šelmy. Současně budou moci žádat o kompenzace za výstavbu elektrických plotů a koupi ovčáckých psů.

Součástí kompenzací budou nově i nepřímé náklady, tedy například účty za veterináře, kteří ošetřují poraněná zvířata, nebo peníze vynaložené na hledání zatoulaných zvířat například po útoku vlčí smečky. Evropská komise doufá, že tím bude motivovat zemědělce, aby ohrožené šelmy nezabíjeli.

Bojovníci za práva ohrožených zvířat tento krok podle BBC přivítali: „Zemědělcům to bere možnost vymlouvat se, když zabíjí šelmy. Nyní existují způsoby, jak se dá ztrátám ze zabitého dobytka předcházet, nebo se dají kompenzovat,“ uvedla Jo Swabeová z neziskové organizace Humane Society International. „Doufáme, že to přinese velkou změnu,“ dodala.

Šelmy jsou na tom lépe

Po mnoha desetiletích trvalých úbytků stavů velkých šelem se jim v Evropě zase začíná dařit. Rozšiřují se na několika místech současně. Hlavní příčinou tohoto trendu jsou aktivní a cílené snahy o jejich záchranu.

Ty jsou motivované především snahou o návrat rovnováhy do evropské přírody. Vlci podle ekologické organizace Hnutí Duha zabraňují přemnožení býložravců v lese a tím chrání lesní vegetaci před přílišným spásáním. Mohou také pomoci udržet populaci býložravců zdravou tím, že si za kořist vybírají hlavně nemocné jedince.

Vlci však útočí také na zemědělská zvířata. Například v Nizozemsku jsou jim přičítány mnohé útoky na ovce, podobné situace se už objevily také v České republice, zejména na Šumavě. Například v polovině července během jediné noci vlčí smečka pozabíjela na Knížecích Pláních na Šumavě 19 šlechtěných ovcí.

V mnoha evropských zemích se to stává závažným ekonomickým problémem. Například ve Francii vlci zabili v roce 2016 asi deset tisíc ovcí a vláda musela na kompenzacích zaplatit asi 3,2 milionu eur (83 milionů korun).

Problémy přináší také pohyb vlků, který není jednoduché omezit. Šelmy se tak občas dostávají do obydlených oblastí, kde pro ně není dost lesní divoké kořisti, a proto častěji útočí na zemědělská zvířata.

Jsou vlci nebezpeční lidem?

Někteří experti se obávají i útoků vlků na lidi. Zejména v horských a lesnatých oblastech hrozí setkání se šelmou a většina lidí neví, jak se v takové situaci chovat.

Například v Polsku na konci června myslivci zastřelili vlka, který pokousal dvě děti. Ty utrpěly lehká zranění. Šelma neměla vzteklinu ani jinou nemoc.