„Když otevřete kufr, potvrdí se, že vaše odpovědi byly pravdivé?“ Na hranicích EU začne lidi kontrolovat umělá inteligence

Co je ve vašem zavazadle? Když otevřete kufr a ukážete mi, co je uvnitř, potvrdí se, že vaše odpovědi byly pravdivé? Například na takové otázky se bude na hranicích ptát lidí detektor lži s umělou inteligencí. Ten začne na některých přechodech Evropské unie fungovat už během listopadu. Podle kritiků ale zatím systém není dostatečně spolehlivý.

Podle Evropské komise každý rok na území EU vstoupí více než 700 milionů lidí. Dané číslo se navíc rychle zvyšuje a obrovský objem cestujících a vozidel způsobuje nátlak na vnější hranice Unie. Pro pracovníky na hranicích je proto stále obtížnější dodržovat přísná bezpečnostní pravidla a pečlivě kontrolovat každého cestujícího. Řešením by podle Unie mohla časem být právě umělá inteligence.

Ta je součástí systému iBorderCtrl, který ve zkušebním provozu začne během listopadu kontrolovat cestující na čtyřech hraničních přechodech v Maďarsku, Lotyšsku a v Řecku. Koordinátorem projektu je maďarská policie.  

Virtuální hraniční kontrola bude podle časopisu New Scientist vypadat tak, že „digitální agent“ (tedy program s prvky umělé inteligence) bude cestujícímu pokládat otázky, které se budou týkat například toho, co má v kufru. Systém také údajně pomocí umělé inteligence zaznamená tvář kontrolovaného.

Podoba virtuálního agenta se přitom má přizpůsobit pohlaví, etnicitě i jazyku člověka, kterého zrovna bude kontrolovat. 

Pokud cestující projde „testem pravdy“, obdrží podle serveru GIZMODO QR kód, který mu umožní překročit hranici. V případě, že člověk při kontrole naopak neobstojí, virtuální agent začne být přísnější a cestujícího předá do rukou lidského zaměstnance. Podle časopisu New Scientist ale ve své současné zkušební podobě systém sám o sobě nikomu v překročení hranic nezabrání.  

Systém má zatím pouze 76procentní úspěšnost

Program je zatím teprve na začátku. Detektor lži s umělou inteligencí byl zatím testovaný pouze na třiceti lidech – dosahoval přitom asi 76procentní úspěšnosti.  

Maja Panticová z Imperial College London upozornila, že systém nedokáže rozeznat, jakým způsobem kontrolovaný člověk lže. „Pokud řeknete lidem, aby lhali, budou se chovat jinak než ti, kteří doopravdy lžou a ví přitom, že pokud je systém odhalí, můžou jít do vězení nebo čelit jiným vážným důsledkům,“ vysvětlila.  

Keeley Crockettová z britské Manchester Metropolitan University a členka týmu iBorderCtrl  nicméně uvedla, že jsou „docela přesvědčeni“, že mohou dosáhnout až 85procentní úspěšnosti.  

Po úvodních zkouškách se k projektu plánují připojit také některé další evropské země jako je Velká Británie, Španělsko, Polsko nebo Německo.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 4 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025
Načítání...