V pražské líhni kosmických projektů jsou tři nováčci, včetně prvního zahraničního

Do pražského kosmického inkubátoru ESA BIC Prague přibudou v létě tři nové start-upy, včetně jednoho ze zahraničí. Švýcarský ZetJet Technologies je prvním zahraničním start-upem v projektu. Nové projekty budou v systému fungovat dva roky a budou moci čerpat dotace až do 50 000 eur (1,29 milionu korun).

Vedle švýcarské firmy se staly novými účastníky inkubátoru tuzemské společnosti Strafos a Aleego. V inkubátoru zaměřeném na letecké a kosmické projekty dosud bylo sedm start-upů – všechny pouze z Česka.

Firma ZetJet Technologies vyvíjí elektrické pohonné jednotky pro tzv. pseudosatelity létající ve vysokých výškách. Jde o letouny vyplňující mezeru mezi vesmírnými satelity a drony.

Společnost ZetJet Technologies si pro svou inkubaci zvolila Českou republiku, protože je zde tradičně silný aerospace sektor. Vedle toho bylo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) jedinou univerzitou v Evropě, která jim dokáže s projektem efektivně pomoci,“ řekl vedoucí Oddělení ESA BIC Prague agentury CzechInvest Marek Aldorf.

Firma Strafos bude v kosmickém inkubátoru pokračovat ve vývoji systému pro rezervaci a management privátních letů malých a středně velkých provozovatelů. Další česká společnost Aleego se zaměřuje na vývoj on-line platformy, která by měla umožnit průmyslovým firmám rezervovat drony ke snímkování.

Pražská líheň kosmických projektů

V pražském kosmickém inkubátoru ESA BIC Prague mohou vybrané start-upy za finanční podpory zdokonalovat a dokončovat své produkty. Vedle Evropské kosmické agentury (ESA) se na programu finančně podílí město Praha, celkem je v něm vyčleněno téměř 45 milionů korun. V inkubátoru sídlícím v pražském Paláci Adria mohou start-upy podle agentury CzechInvest využívat vedle finančních dotací technologické a podnikatelské poradenství či marketingovou podporu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
před 2 hhodinami

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
včera v 11:03

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
včera v 10:01

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
12. 7. 2025

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
12. 7. 2025

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
11. 7. 2025
Načítání...