Velká Británie chce mít vlastní kosmodrom. Bude maličký a vyroste ve Skotsku

Britská vesmírná agentura UKSA vybrala poloostrov A'Mhoine  na severu Skotska jako místo, kde bude postaven první britský kosmodrom, a to pro vertikální starty raket. Oznámil to britský ministr pro podnikání Greg Clark. UKSA ale dala najevo, že počítá i s budováním dalších, horizontálních kosmodromů.

Vizualizace skotského kosmodromu
Zdroj: news.hie.co.uk/

Počáteční finanční dotaci ve výši 2,5 milionu liber (73,3 milionu korun) k realizaci projektu zmíněného vertikálního kosmodromu v oblasti poloostrova A'Mhoine v Sutherlandu dostane společnost Highlands and Islands Enterprise (HIE). UKSA na svém webu vysvětlila, že Skotsko je nejlepším místem v Británii pro vynášení satelitů na požadovanou oběžnou dráhu vertikálně vypouštěnými raketami.

 

/*json*/{"map":{"lat":58.46904289923111,"lng":-4.774657737856842,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Stanice BBC nicméně poznamenala, že uvedená zpráva ještě neznamená, že A'Mhoine už dostal licenci k provozu kosmodromu. Není zatím ani stanoven žádný pevný časový termín. Navíc ještě neexistují potřebné prováděcí normativní akty k zákonu o vesmírném průmyslu s podrobnými předpisy, jež bude nutné splnit. Zbývá vyřešit různé otázky, jako je například bezpečnostní pásmo nebo pojištění.

Kosmodrom jako stvořený pro menší družice 

Vybraný skotský poloostrov je výhodný pro vypouštění středních a malých družic. Výhodou známých kosmodromů – Mys Canaveral, Bajkonur nebo Kourou – je, že jsou blíže k rovníku a rotace Země dává raketám dodatečnou hybnost k dosažení vyšších orbit. Sever Skotska ale umožňuje, aby menší satelity byly vynášeny na polární nebo heliosynchronní oběžné dráhy.

Lety přes póly podle vědců umožňují vidět někde detailně věci lépe než prostřednictvím satelitů létajících kolem rovníku. Aparáty na heliosynchronní dráze mají zase přednost v tom, že prolétají nad určeným místem povrchu Země vždy ve stejném slunečním čase. Lze tak přesněji srovnávat změny na konkrétních snímaných místech – například erozi povrchu, pokles terénu nebo změny úrody.

Británie počítá i s budováním horizontálních kosmodromů, z nichž by se kosmické aparáty měly vynášet s pomocí konvenčních letadel. Na rozvoj těchto plánovaných objektů v Cornwallu, Glasgow Prestwicku a Snowdonii bude podle UKSA určena nová dotace ve výši dvou milionů liber.