Kam zmizeli původní američtí psi? Všechny je pozabíjeli a snědli Evropané

Nový výzkum ukázal, kam zmizeli všichni psi, kteří žili v Americe před příchodem evropských dobyvatelů. Nezbylo po nich nic než bizarní druh nakažlivé rakoviny.

Když lidé překročili pevninský most, který v pravěku spojoval Sibiř a Severní Ameriku, tak po jejich boku šli psi. Po tisíciletí se pak lidé společně se psy přesunovali po americkém kontinentu – od dnešního Nového Skotska přes Kalifornii až po Peru.

Podle archeologů byli tito psi velice různorodí, velikostí se pohybovali od buldoků až po malamuty. Pak však dorazili evropští dobyvatelé – a původní američtí psi prakticky přes noc zmizeli, nezbylo po nich téměř nic, jen špetka genetických stop.

„Příběh psa odráží příběh lidstva,“ popsal archeolog Keith Dobney, který nyní popsal záhadné zmizení těchto zvířat z amerického kontinentu ve velké vědecké práci, která vyšla v odborném časopise Science. Kam psi zmizeli? Podle Dobneyho vymřeli – byli kompletně nahrazeni psy, které si do Nového světa přivezli kolonisté. Ti si ale také dovezli spoustu nemocí, které způsobily masivní vymírání původních obyvatel Ameriky – a jejich psi dopadli stejně.

První psí vlna

Původní psi se do Ameriky dostali zřejmě před přibližně 16 000 roky, ale o tom, co tam dělali, se vlastně nic moc neví. Zřejmě fungovali stejně jako v Evropě, pomáhali při lovu, hlídání a pochopitelně také sloužili jako zdroj potravy a kůže, když byl hlad a zima.

Migrantům, kteří zcela nové a pro ně neznámé prostředí osídlovali, se psi rozhodně museli hodit – už jen pro jejich schopnost varovat před pro člověka neviditelným nebezpečím. A proto si také původní obyvatelé svých psů opravdu vážili.

Svědčí o tom právě nález, který teď vědci popsali – první specializovaný psí hrob nalezený v Severní Americe, který se archeologům podařilo odkrýt na okraji Illinois. Své psy tam lidé pohřbívali před přibližně 10 000 lety. Vždy individuálně, ale uctivě, jen je tam nepohodili, takže psi pro ně museli mít velký význam. Současně jde o vůbec nejstarší doklad o pohřbu psa na celém světě.

Přes velkou snahu se vědcům z kosterních pozůstatků nepodařilo o těchto zvířatech moc zjistit: byli velcí asi jako větší teriéři, poměrně štíhlé postavy. Možná proto, že mezi jejich předky byli kojoti, domnívají se archeologové, ale prokázat to nemohou.

Kam zmizeli původní američtí psi

V Severní Americe byli psi úplně všude, s příchodem Evropanů ale mizeli. Když dobyvatelé likvidovali původní komunity, ať už násilím, nemocemi, anebo prodejem alkoholu, vždy ničili i tamní psy. Angela Perriová, archeoložka z Durham University, která se na práci také podílela, popsala, kam psi zmizeli: „Španělé se psí populací v Severní a Jižní Americe projedli.“

Tato destrukce byla téměř absolutní. Prokazují to genetické stopy pradávných psů v dnešní americké populaci – respektive to, že tam vlastně vůbec žádné nejsou. „Asi byste očekávali, že bude plná hybridů,“ říká Dobney. „Ale nic takového neexistuje. Máme v sobě víc genů Neandrtálců než moderní američtí psi původních amerických psů.“

A to, co se po nich dochovalo, je vlastně dost špatné. Stopy pradávné, původní psí DNA se totiž dnes vyskytují u přenositelné rakoviny, která dodnes psy postihuje. Šíří se nádory, které se přenášejí ze zvířete na zvíře. Právě z nich se o původních psích obyvatelích dozvídáme nejvíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 9 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 19 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...