UNESCO se rozhodlo vyřadit korálový útes v Belize ze seznamu ohrožených přírodních a kulturních památek, které by mohly zaniknout. Ve zprávě experti konstatovali, že na místě došlo k úžasným úspěchům v záchraně tohoto vzácného ekosystému.
Belize zachránila svůj korálový útes. Je to vzor pro zbytek světa
Belizský korálový útes objímá pobřeží tohoto karibského státu, má délku přes 298 kilometrů. Žije tu přes 500 druhů ryb, 106 druhů korálů, několik druhů želv a obrovské množství bezobratlých. Unikátním obyvatelem zdejšího ekosystému je také kapustňák širokonosý, až šest set kilogramů vážící býložravý mořský savec.
Tato oblast, která se skládá ze 400 ostrovů a ostrůvků, tří atolů a množství mangrovů, lagun a dalších míst, kde mohou žít ohrožená zvířata, tvoří asi čtyři pětiny Mezoamerického korálového bariérového systému. Ten začíná u poloostrova Yucatán a táhne se až k Hondurasu. Je to největší korálový útes na severní polokouli a současně druhý největší na světě – po velkém australském Bariérovém útesu.
Roku 1996 se útesy u Belize dostaly na seznam dědictví UNESCO s tím, že jde o výjimečné prostředí, kde existují korály ve zcela panenském stavu. Roku 2009 ale UNESCO musela oblast zařadit do seznamu objektů v ohrožení. Proč? Nadměrná těžba a průnik těžkého průmyslu do důležitých a dříve nenarušených oblastí.
Politické rozhodnutí
Naštěstí do řešení situace vstoupila belizská vláda – vyslechla námitky ekologů a expertů na environmentální témata. Během devíti let se povedlo v zemi zavést zákony, které zabránily dalšímu odlesňování a těžbě v kriticky důležitých částech útesu.
Současně se podařilo prosadit, aby se některé části korálového útesy staly chráněnými rezervacemi, kde se nesmí lovit a příroda se může vyvíjet podle svých potřeb.
V současné době existuje takových zón sedm; tvoří přibližně dvanáct procent celkové rozlohy bariérového útesu. Na podzim roku 2017 navíc místní zákonodárci schválili absolutní moratorium na těžbu ropy i na veškeré aktivity spojené s jejím hledáním.
Podle webu BBC se k podobnému kroku zatím odhodlalo jen několik států světa, které nadřadily dlouhodobé zájmy ekologické stability před krátkodobým ziskem z těžby ropy. Místo toho bude Belize věřit, že její neporušené korálové útesy budou dlouhodobě lákat turisty, kteří zde v delším horizontu utratí ještě více peněz.