Vzácní ptáci i tisícileté korály. Rekordní mořská rezervace bude velká jako třetina EU

Americký prezident Barack Obama výrazně rozšíří mořskou rezervaci Papahanaumokuakea u Havaje. Oblast, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, prohlásil za chráněnou v roce 2006 už Obamův předchůdce George Bush mladší. Od té doby se rezervace zahrnující moře, ostrovy i atoly několikrát rozrostla.

Po nynějším rozšíření bude mít havajský chráněný park Papahanaumokuakea rozlohu asi 1,5 milionu kilometrů čtverečních, což z něj podle místní televize KHON učiní největší mořskou rezervaci na světě. Pro srovnání: jeho rozloha odpovídá třetině Evropské unie. Po svém vzniku za prezidenta Bushe mladšího před deseti lety byl park zhruba čtvrtinový, i tak ale šlo podle Reuters o největší rezervaci svého druhu na světě.

Nejen Bush a Obama, ale celkem sedm prezidentů, počínaje Theodorem Rooseveltem v roce 1909, podniklo kroky k ochraně tohoto souostroví, které patří k biologicky nejrozmanitějším na světě. Nachází se zde asi čtrnáct milionů ptáků, ohrožení tuleni havajští i vzácné karety.

Nedávné výzkumy navíc přinesly další nečekané objevy. Vědci tady nalezli nejstaršího živočicha na Zemi – černý korál starý asi 4500 let, i šest velkých podmořských hor. Ty dosahují výšky až čtyř tisíc metrů a překypují životem. Ve zdejších vodách leží také vrak lodi USS Yorktown, která ztroskotala v roce 1942 během bitvy u Midway.

„Ostrovy jsou neprobádané příběhy, které musíme chránit,“ říká americký diplomat Brian Schatz, který se snaží najít kompromis mezi ochránci přírody a místními rybáři, kteří se proti změnám staví. V rezervaci bude totiž zakázána veškerá těžba i komerční rybolov.

Rezervace Papahanaumokuakea
Zdroj: Reuters

Rybáři, pro které jsou zdejší vody zdrojem obživy, argumentují, že neloví způsoby, kterými by oceán výrazně poškozovali. „Stěhujeme se po celém oceánu, stejně jako se ryby pohybují,“ vysvětluje Jim Cook, spolumajitel společnosti POP Fishing and Marine s tím, že už teď je na šedesáti procentech vod kolem Havaje rybolov zakázán. Další omezení mu proto nepřipadají správná.

Obama, jenž se na Havaji narodil, oblast navštíví 1. září, aby poukázal na hrozbu změn klimatu, které oceány čelí. Zavítá i na souostroví Midway – součást rezervace a dějiště bitvy během druhé světové války.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58AktualizovánoPrávě teď

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 38 mminutami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 42 mminutami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 8 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 9 hhodinami
Načítání...