„Teď se dozvídáme, že program byl zrušený 23. dubna 2018 a že celý projekt má být ukončený do konce května,“ uvádí vědci v dopise šéfovi NASA z 26. dubna, který byl zveřejněný na webu
Velký návrat odložen
Podle plánů se mělo jednat o první přistání nějaké americké mise na Měsíci od Apolla 17, které tam bylo téměř před půlstoletím, tedy v roce 1972. Současně to měl být vůbec první americký rover na Měsíci. Měl mít ještě další prvenství: na Luně měl kopat a vrtat; měl tak pátrat po zásadních látkách, jako je vodík, kyslík nebo voda.
NASA na stížnost vědců, kteří měli program na starost, reagovala v pátek. Napsala vyjádření, v němž celý projekt neodepisuje úplně. Uvažuje totiž údajně o tom, že by některé z přístrojů vyvíjených původně pro rover Resource Prospector využila v rámci některých jiných projektů nebo misí.
„NASA vyvíjí strategie, které mají pomoci ke splnění našich měsíčních cílů,“ uvedla agentura. „Konsistentně s touto strategií plánuje NASA sérii progresivních robotických misí na měsíční povrch.“
Návrat po částech?
V tomto prohlášení nikde přímo neuvedla, že by program Resource Prospector měl být zrušen, ale napsala, že chce vyvíjet progresivně větší přistávací moduly, které nakonec povedou i k vývoji modulu vhodného pro člověka. „Jako součást této rozšířené kampaně přistanou na Měsíci i vybrané přístroje z programu Resource Prospector,“ popsala NASA.
Jim Brindestine, nový šéf NASA, který byl vedením potvrzen teprve před týdnem, se vyjádřil, že americká vesmírná agentura je odhodlána k průzkumu Měsíce. „Přístroje Resource Prospector budou pokračovat v rozšířené kampani na měsíčním povrchu. Více přistání. Víc vědy. Víc průzkumů. Víc prospektorů. Víc komerčních partnerů,“ uvedl.