U Austrálie našli slavnou letadlovou loď Lexington potopenou za války

U břehů Austrálie byl nalezen vrak americké letadlové lodi Lexington, která byla potopena za druhé světové války. Americká armáda o plavidlo přišla během bitvy v Korálovém moři v květnu 1942. V boji s Japonci tehdy zahynulo více než 200 členů posádky. Podle fotografií je vrak lodi v dobrém stavu.

Loď Lexington, společně s jedenácti z původních 35 letadel, byla objevena v hloubce tří kilometrů v Korálovém moři, ve vzdálenosti zhruba 800 kilometrů od východního pobřeží Austrálie. Vrak našel v neděli tým výzkumníků vedený spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem. Na snímcích jsou vidět děla i nápis se jménem plavidla.

Americké námořnictvo objev potvrdilo. Zároveň sdělilo, že plavidlo nebude ze dna vyzdviženo, protože ho považuje za válečný hrob.

Důvodem bitvy v Korálovém moři (4. až 8. května 1942) byl úmysl Japonska obsadit přístav Port Moresby na Nové Guineji a ostrov Tulagi na Šalamounových ostrovech. Američané při střetu utrpěli větší hmotné škody než Japonci, zejména ztratili velkou letadlovou loď Lexington. Podařilo se jim ale strategicky důležité základny uhájit.

Historikové označují bitvu v Korálovém moři za klíčový okamžik ve snaze zastavit postup Japonska v Tichomoří. V bitvě, která vypukla po napadení plavidla Japonci, přišlo o život 216 členů posádky. Více než 2000 dalších se zachránilo. Letadlovou loď Lexington americká armáda sama potopila, když bylo plavidlo zasaženo několika japonskými torpédy a bombami.

Paul Gardner Allen (* 21. ledna 1953 Seattle) je americký podnikatel, který založil Microsoft spolu s Billem Gatesem. Pravidelně se umísťuje na seznamu nejbohatších lidí světa. Naposledy (2007) byl časopisem Forbes označen za pátého nejbohatšího Američana, hodnota jeho majetku je odhadována na 18 miliard amerických dolarů. Je předsedou Charter Communications, ale má i nadále podíl v DreamWorks Animation. Allen také vlastní dva profesionální sportovní týmy: Seattle Seahawks v NFL a Portland Trail Blazers v NBA. V roce 2007 byl Allen na listině 100 nejvlivnějších lidí na světě časopisu Time Magazine.

Paul Allen
Zdroj: Miles Harris/Wikimedia Commons

Objev lodi ocenil velitel amerických sil v Tichomoří, admirál Harry Harris. „Jako syn vojáka, který přežil útok na USS Lexington, blahopřeji Paulu Allenovi a jeho expedici k lokalizaci Lady Lex,“ řekl dnes Harris s poukazem na přezdívku plavidla.

„Letadlová loď Lexington byla naší prioritou, protože šlo o jednu z nejdůležitějších lodí, které byly za druhé světové války ztraceny,“ uvedl mluvčí Allenovy společnosti Vulcan Robert Kraft.

Allenovy úspěchy

V loňském roce Allenova společnost našla v Tichém oceánu vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Šlo o poslední větší válečnou loď potopenou v průběhu druhé světové války a zároveň o jednu z největších katastrof v dějinách amerického námořnictva, při níž se z posádky čítající 1200 námořníků zachránilo jen 316 mužů.

Allenův tým objevil i další plavidla, včetně japonské válečné lodi Musaši, která se potopila v říjnu 1944 během bitvy s americkými silami o filipínský ostrov Leyte, či vrak italského torpédoborce Artigliere potopeného v roce 1940 ve Středozemním moři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 7 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánovčera v 15:49

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...