Kopali drenáž, našli vzácný artefakt. V chrámu dvou bohů objevili sochu faraona Ramesse II.

Na jihu Egypta objevili část sochy faraona Ramesse II. Stalo se to na dobře prozkoumaném místě, ve slavném chrámu Kóm Ombo u Asuánské přehrady.

Nově objevená socha faraona Ramesse II.
Zdroj: ČTK

Archeologové v jihoegyptském městě Asuán objevili část sochy Ramesse II., který vládl v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem a byl jedním z nejvýznamnějších faraonů starověkého Egypta. Informovala o tom agentura AP.

Archeologové objevili hlavu a hruď sochy v chrámu Kóm Ombo, když pracovali na jeho ochraně před podzemní vodou, uvedlo egyptské ministerstvo památek.

/*json*/{"map":{"lat":24.45186390722098,"lng":32.92814535000002,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy pomohou do země přilákat návštěvníky. Už teď se ale turistický ruch v Egyptě pomalu vzpamatovává z následků neklidu v revolučním roce 2011. Loni příjmy vzrostly o více než 123 procent na 7,6 miliardy dolarů. Do Egypta přijelo zhruba 8,3 milionu návštěvníků, což je ale pořád méně než v roce 2010, kdy do Egypta zamířilo 14,7 milionu lidí.

Nejmocnější vládce starověkého Egypta Ramesse II., který je někdy také označován jako Ramesse Veliký, byl třetím panovníkem 19. dynastie. Vedl několik vojenských expedic a rozšířil území Egypta – za jeho vlády se rozprostíralo od Sýrie po Núbii. Jeho nástupci ho označovali za „významného předka“.

Kóm Ombo – chrám dvou bohů

Chrám Kóm Ombo leží na východním břehu Nilu v Horním Egyptě. Chrám se nachází zhruba 3,5 kilometru jihozápadně od města Kóm Ombo. Dnešní podoba chrámu pochází hlavně z Ptolemaiovského období, menší části byly dostavěny později za nadvlády Římanů. Chrám byl zasvěcený dvěma bohům: Harverovi se sokolí hlavou (dříve byl známý jako Hor) a krokodýlímu bohovi Sobekovi.

A právě kvůli tomuto dvojímu zasvěcení je chrám často nazýván „dvojitým chrámem“. Stav dnešního chrámu je silně ovlivněn erozí a záplavami, které na stavbu po tisíciletí působily.