Američtí vědci poprvé rozkojili muže. Transgenderové ženě pomohl hormonální koktejl

Třicetiletá transgenderová žena se stala první schopnou kojit své dítě – vědcům se u ní podařilo spustit laktaci. Podle autorského týmu, který na tom pracoval, jde o přelom – kojí člověk, který býval biologicky mužem.

Podle lékařů se jedná o důkaz, že je možné zařídit u člověka s transgenderovou identitou slabou, ale funkční laktaci – tedy že muži, kteří si změnili pohlaví na ženské, jsou schopní kojit děti. Vědci o tomto převratném úspěchu informovali v odborném časopise Transgender Health.

  • Cisgender či cissexuál (často jednoduše zkráceno cis) je označení pro lidi, jejichž genderová identita odpovídá pohlaví, které jim bylo přiděleno při narození. Jde o protiklad k termínu transgender. Název cisgender (nebo cissexuál) pochází částečně z latiny a částečně z angličtiny. „Cis“ je latinská předpona znamenající na stejné straně, „gender“ je anglicky pohlaví; „sexual“ je anglicky sexualita.
  • Transgender (či zkráceně jen trans) je označení pro lidi, jejichž genderová identita není v souladu s pohlavím, které jim bylo přiděleno při narození. Pokud tito lidé podstoupí změnu pohlaví, jedná se o transsexuály.
  • Mezinárodní klasifikace nemocí MKN-10 transsexualizmus definuje jako „přání žít a být akceptován jako příslušník opačného pohlaví“, přičemž za obvyklé označuje pocit nespokojenosti s vlastním anatomickým pohlavím nebo pocit jeho nevhodnosti a přání hormonálního léčení a chirurgického zásahu, aby tělo odpovídalo preferovanému pohlaví. Pro stanovení této diagnózy je vyžadována přítomnost transsexuální identity trvale alespoň dva roky, přičemž by neměla být příznakem žádné duševní poruchy nebo (jiné) intersexuální, genetické nebo chromozomové abnormality.

Na zákroku pracovali experti z nemocnice Mount Sinai v New Yorku. V týmu byla Tamar Reismanová, která úspěch popsala takto: „Transgenderové lékařství se stává částí medicíny hlavního proudu. Máme stále více dat založených na praxi, získáváme standardizovanou péči, pacienti mají stále více možností.“

Transgenderová žena, u níž lékaři uspěli, byla původně – biologicky či fyzicky – mužem. Vždy se ale cítila jako žena, a proto bere už několik let ženské hormony a mění se na ženu. Navštívila nemocnici, když byla její partnerka v šestém měsíci těhotenství – nechtěla dítě po narození kojit, takže se tuto roli rozhodla převzít právě transgenderová žena.

Postup jako u normálních žen

Podle ošetřujících lékařů musela jít na intenzivní vyšetření, které odhalilo, že se sice léčí s nespavostí a úzkostí, ale jinak se jedná o spokojenou, dobře vyživovanou a vyvinutou ženu.
Pacientka absolvovala šest let hormonální terapii, ale nepodstoupila zatím ani operativní změnu pohlavních orgánů ani úpravu prsou. Lékaři u ní tedy využili přístup, který se využívá u „normálních“ žen, které ještě nebyly těhotné a je u nich třeba spustit laktaci.

Zákrok se skládal z koktejlů ženských pohlavních hormonů progesteronu a estradiolu; lékaři navíc stimulovali hruď ženy pomocí elektrické prsní pumpy. Současně užívala přípravek domperidon, který se užívá na zvýšení produkce mléka.

Tento lék se sice používá mezinárodně, ale ve Spojených státech není schválený – objevily se u něj totiž problémy se vznikem arytmie nebo srdeční zástavy, které dokonce někdy skončily smrtí. Pacientka si tedy medikaci tímto přípravkem musela zařídit z Kanady.

Podle autorů práce ale ani domperidon není úplně nutný – pokud by byla hormonální léčba spojená s masáží prsou ideální, mělo by to stačit k tomu, aby se dostatečně zvýšila tvorba hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mléka.

„Když změníme muže na ženu, už to není muž“

Podobných případů už bylo hlášeno víc; jednalo se ale o transgenderové ženy, které se o něco podobného pokusily samy pomocí domácí léčby – je možné, že řada z nich byla úspěšných. V tomto případě je ale jedinečné to, že pokus proběhl na půdě nemocnice a pod dohledem lékařů, takže se dá postup v budoucnosti opakovat.

Reismanová už reagovala i na logické otázky, zda je pravda, že nyní mohou muži kojit. „Tahle otázka implicitně říká, že vnímáte transgenderové ženy jako cisgenderové muže, což je transfobické,“ popsala. Přeloženo do češtiny: „Pokud je někdo změněn na novou sexuální identitu, nejde ho už pokládat za příslušníka původního pohlaví.“

Reakce odborného světa jsou vesměs pozitivní. Endokrinolog Joshua Safer, který se na výzkumu nijak nepodílel, uvedl pro popularizační časopis New Scientist, že „se jedná o opravdu velkou změnu.“ Podle něj „mnoho transgenderových žen hledá stejnou zkušenost jako ne-transgenderové ženy – takže si myslím, že půjde o velice oblíbený zákrok.“

Mateřské mléko a samci

Lze celou věc přirovnat k pověstnému rozdojení kozla? Většina lidí zná slavné video, v němž sovětský vědec Dimitrij Michajlovič Moskalenko v roce 1963 tvrdí, že kozla rozdojil: 


Věra Mátlová z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi potvrdila, že to je možné, něco podobného se stalo i v České republice:  „Víte, my jsme také rozdojili kozla. Ale my jsme ho vlastně nerozdojili, on začal dojit sám. Protože koza, morče, jeden druh netopýra a člověk jsou čtyři živočišné druhy, u kterých zůstala zachována funkční mléčná žláza i u samců – i když je zakrnělá.“

„A nějakou zřejmě metabolickou cestou se mu splašily hormony, ty struky mu narostly do značné velikosti a skutečně produkoval jakousi tekutinu, kterou bych se ovšem neodvážila nazvat mlékem. Určitě bych se jí nenapila. My jsme pro pobavení návštěv ukazovali, jak dojíme kozla,“ dodala Mátlová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 14 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 20 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 22 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
včera v 10:27

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...