Zeman jmenoval 12 rektorů. Bez obvyklého ceremoniálu na Hradě

Prezident Miloš Zeman v pondělí jmenoval do funkce dvanáct rektorů veřejných vysokých škol a univerzit. Tentokrát však bez ceremoniálu, který jmenování dříve obvykle doprovázel na Hradě.

Někteří jmenovaní rektoři přitom v minulém týdnu uvedli, že byli na Hrad pozváni telefonicky. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale v pondělí odmítl konání slavnostní akce potvrdit. „My jsme nic takového neavizovali. A jistě uznáte, že akce tohoto typu oznamujeme my,“ vyjádřil se mluvčí prezidenta.

Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek sdělil, že rektor univerzity Tomáš Zima, který byl jmenován pro další funkční období, o Zemanově rozhodnutí ví.

Slavnostní ceremoniál se podle Hájka místo na Hradě uskuteční v úterý od druhé hodiny odpoledne v pražském Karolinu. Jmenovací dekrety jim na žádost prezidenta předá ministr školství Robert Plaga (ANO), uvedlo ministerstvo školství. Zeman se ceremoniálu nezúčastní. 

Rektory zvolily akademické senáty škol a poté schválila vláda. Funkce se mohou ujmout až poté, co je jmenuje prezident. Jedenácti rektorům začne funkční období 1. února, staronové rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové 1. dubna.

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Odmítli se tak od roku 2014 účastnit předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.  A před dvěma lety Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická se třemi docenty, kteří se měli stát profesory, podaly na prezidenta žalobu

Rektorům se v minulosti také nelíbilo, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. Někteří z nich také vyjádřili zklamání nad tím, že Zeman o víkendových prezidentských volbách porazil akademika Jiřího Drahoše.