Vytvořili ho mimozemšťané? Astronomové prověří podivný asteroid 'Oumuamua

Astronomové využijí jeden z největších teleskopů světa, aby se pokusili zjistit, jestli záhadný asteroid 'Oumuamua neobsahuje mimozemské technologie. Těleso 'Oumuamua je totiž prvním asteroidem, který pronikl do naší sluneční soustavy odjinud – z prázdného mezihvězdného prostoru, jenž leží za jejími hranicemi.

Umělecká představa o podobě asteroidu 'Oumuamua
Zdroj: ESO

 

Nyní se na tento objekt namíří oko teleskopu Green Bank v americké Západní Virginii. Bude naslouchat rádiovým signálům, které by se z tohoto bizarního tělesa ve tvaru doutníku mohly ozývat. Podle vědců z projektu Breakthrough Listen, kteří jsou za tento výzkum zodpovědní, by se mělo pozorování rozjet již ve středu.

První fáze pozorování bude trvat deset hodin, vědci během ní budou sledovat asteroid na čtyřech různých frekvenčních pásmech. „S největší pravděpodobností je přirozeného původu, ale protože je tak zvláštní, rádi bychom zjistili, jestli neobsahuje nějaké stopy umělého původu,“ uvedl Avi Loeb, profesor astronomie na Harvardu, který je poradcem projektu Breakthrough Listen. „Mohli bychom narazit například na rádiové signály. Pokud takový signál objevíme a bude umělého původu, okamžitě to poznáme.“

Poprvé byl tento návštěvník identifikován teleskopem Pan-STARRS 1 na Havaji. Dalekohled zaznamenal slabý záblesk světla na obloze, který zpočátku připomínal pomalu se pohybující malý asteroid. Další pozorování během následujících dní ale umožnila vědcům, aby spočítali s velkou přesností jeho dráhu.

Výpočty odhalily, že bez jakékoliv pochybnosti tento objekt nepochází ze sluneční soustavy – na rozdíl od všech ostatních asteroidů a komet, které doposud astronomové měli možnost pozorovat.

„Tento objekt je značně protáhlý, je tedy asi desetkrát delší než širší. Také jsme poznali, že má temně rudou barvu, což je podobné jiným tělesům ve vnější části naší sluneční soustavy. A také se potvrdilo, že je kompletně neporušený – nenašli jsme kolem něj ani stopu po prachových částicích.“

Karen Meechová

Institute for Astronomy, Hawaii

Místo jeho původu je někde mimo naši sluneční soustavu, daleko za jejími hranicemi. Zpočátku astronomové objekt zařadili mezi komety, citlivé přístroje ESO (Evropská jižní observatoř) ale dokázaly, že to kometa být nemůže; ukázalo se to, když se objekt přiblížil nejblíže Slunci během září 2017. Následně byl tedy překlasifikován jako asteroid a dostal jméno 1I/2017 U1 ('Oumuamua).

Předběžné výpočty naznačují, že pochází ze směru jasné hvězdy Vega. Jenže protože letí jen rychlostí 95 tisíc kilometrů za hodinu, v době, kdy se tam asteroid nacházel (před asi 300 tisíci roky), v této pozici Vega ještě nebyla. 'Oumuamua tedy možná cestuje po Mléčné dráze miliony let, aniž by za tu dobu potkal nějakou hvězdu nebo sluneční soustavu.

Astronomové odhadují, že takových mezihvězdných návštěvníků existuje mnohem více, sluneční soustavou proletí možná až jeden ročně – jsou však příliš nejasné a špatně se pozorují, takže až doposud unikaly naší pozornosti.

Najdeme mimozemský život?

„Šance, že něco uslyšíme, jsou velice malé, ale pokud na něco narazíme, okamžitě to veřejnosti dáme vědět,“ oznámil Loeb. „I kdybychom tam našli třeba jen signály artefaktu, který tam zůstal, aniž bychom narazili na stopy života, byl by to největší úspěch mého života. Jedná se o jednu z nejdůležitějších otázek vědy, možná dokonce je nejdůležitější – jsme sami?“ dodal Loeb.

Projekt Breakthrough Listen je dílem Královské společnosti v Londýně; vznikl roku 2015, kdy za ním stál slavný fyzik Stephen Hawking. Jeho cílem je pátrání po stopách života na planetách, které obíhají milion hvězd nejblíže Zemi. Vědci na to mají k dispozici 100 milionů dolarů, jež projektu daroval miliardář Yuri Milner. Díky tomu má k dispozici čas na těch nejlepších teleskopech v USA a Austrálii.

Vědci však nebudou zklamaní ani v případě, že by na asteroidu na žádné signály nenarazili – jejich výzkum je postavený tak, že v každém případě by měl zjistit o asteroidu 'Oumuamua spoustu faktů, například jeho přibližné složení.