Studie: Austrálie zažije padesátistupňová vedra už v roce 2040

Klimatická změna bude mít drastický dopad také na Austrálii. Kontinent má asi 20 let na to, aby se připravil na vlny spalujících veder, které ho čekají.

Největší australská města Sydney a Melbourne mohou už v létě 2040 zažít rekordní teploty, které budou dosahovat více než 50 stupňů Celsia. Vyplývá to ze studie Australské národní univerzity v Canbeře. Města se tropickým teplotám nejspíš nevyhnou ani v případě, že se splní cíle z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, varují vědci.

Video Studio ČT24
video

Expertka na změnu klimatu o současném boji proti globálnímu oteplování

Teplotní rekord zaznamenal státní meteorologický ústav v Sydney v roce 2013, teplota tehdy dosahovala až 45,8 stupně Celsia. V Melbourne se přitom vedra už v roce 2009 vyšplhala na 46,4 stupně. Studie nyní varuje i před rostoucími teplotami na celém území Austrálie.

Současné rekordy se stanou průměry

„Jeden z nejteplejších roků, který jsme zaznamenali celosvětově v roce 2015, by se mohl stát (teplotním) průměrem už v roce 2025,“ uvedla vedoucí výzkumu Sophie Lewisová, kterou citoval server BBC. Studie vyšla v odborném časopise Geophysical Research Letters

Podle australských meteorologů přitom už loňské léto zlomilo 205 teplotních rekordů, letošní australská zima pak byla vůbec nejteplejší v historii místních meteorologických záznamů. Nevládní organizace Climate Council to přisuzuje globálním klimatickým změnám a používání fosilních paliv. Pro roky 2017–2018 už byli Australané varováni, že je čekají extrémní požáry.