Sedm klíčů, které vládnou internetu. Jeden z nich drží i Čech

V létě roku 2010 se internet změnil – aniž by si toho drtivá většina jeho uživatelů všimla. Mimo jiné vznikly „klíče“, které mohou znovu nahodit celý systém internetu. Držitelem jednoho ze sedmi kódů je Čech Ondřej Surý.

Největší změnou, která roku 2010 nastala, bylo spuštění zabezpečených DNS serverů (DNSSEC). Až do té doby se dala tato část systému snadno zneužít, ale s novým zabezpečením je to mnohem méně pravděpodobné. Již není tak snadné vydávat se za někoho jiného, nedají se tak banálně snadno falšovat adresy ani přesměrovávat uživatele na podvodné stránky. A současně vznikl záložní systém, který umožňuje obnovit internet v případě průšvihu.

3 minuty
Klíč k internetu má Čech
Zdroj: ČT24

Je to mechanismus, který má zajistit, že pokud by došlo k nejhoršímu a celý internet se nějak zhroutil, mohl by se znovu nastartovat, aniž by došlo k významným ztrátám dat. Jde v dnešní době o obrovskou moc, na internetu je jen málo důležitějšího než tato schopnost. Aby bylo vše z lidského hlediska zcela zabezpečené, restartovalo by systém sedm osob, každá musí být vlastníkem speciálního klíče. 

Karta, která zachrání web

Speciální karta s kódem umožňuje přístup k počítači, který spustí proces restartování internetu. Podle dostupných informací by se muselo nejméně pět ze sedmi držitelů „klíčů k internetu“ shromáždit na jednom místě ve Spojených státech amerických: na každé kartě je uvedena část kódu, který může restartovat celý proces.

  • DNS je systém, který překládá doménové jméno na IP adresu. Má značně otevřenou architekturu, takže může snadno dojít k jeho zneužití – pokud není zabezpečen.
    DNSSEC je obranný systém, který brání tomu, aby informace v DNS byly jakkoliv zfalšovány nebo narušeny. Kdyby nefungoval, mohli by uživatelé přijít o hesla nebo by mohli chodit omylem na weby, kam nechtějí.

Tyto klíče má sedm fyzických osob z Velké Británie, USA, Burkina Fasa, Trinidadu a Tobaga, Kanady, Číny a – České republiky. Držitelem českého kódu je Ondřej Surý, který zastupuje sdružení CZ.NIC. Toto sdružení se dlouhodobě věnuje DNS A DNSSEC – v České republice už od roku 2008. 

„Je to zašifrováno mechanismem, který se nazývá Shamirovo schéma. Je potřeba pět ze sedmi klíčů, aby se dala rozšifrovat ta záloha,“ uvedl Ondřej Surý. Internet by se tímto mechanismem ale rozhodně nedal vypnout, dodává majitel klíče.

Celý proces je úmyslně složitý – má se tak zajistit, aby bylo vše zcela důvěryhodné a nikdo ho nemohl zneužít. Má jít také o obranu proti podezření, že toto klíčové místo mají pod kontrolou jen Spojené státy. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 46 mminutami

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 20 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 21 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025
Načítání...