TÉMA

Penam

Problém s cenami potravin je hlavně u obchodníků, shodli se politici. Opozice ale odkazuje i na snížení dotací

Až tam, kde se potraviny prodávají, zůstává největší část peněz, které lidé platí za potraviny. Jsou o tom přesvědčeni politici stran vládních i opozičních, ačkoli z koaličních stran zní i výtky vůči některým potravinářským firmám, jmenovitě těm ze skupiny Agrofert, a od opozice zase kritika snížení zemědělských dotací. O cenách potravin diskutovali v Událostech, komentářích politici Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Martin Hlaváček (za ANO) a také předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna a Jana Neumannová z Reportérů ČT.
12. 9. 2023|

Reportéři ČT: Agrofert formálně splnil antimonopolní omezení, přesto ovládá třetinu pekárenství

Za drahé potraviny můžou podle ekonomů nejen ceny energií a vstupních surovin, ale i to, že českému trhu dominují velcí hráči. Na trhu s pečivem získal významné postavení Agrofert ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO), který před třemi lety koupil konkurenční pekárny United Bakeries. Antimonopolní úřad měl přitom podmínku, že musí být zachována konkurence a Agrofertu nařídil část pekáren prodat. Část odprodaných pekáren však prochází útlumem, což zesílilo pozici Agrofertu na trhu.
11. 9. 2023|

Firma Penam dostala na Slovensku pokutu 21 milionů eur, píše Denník N

Pekárenská skupina Penam z holdingu Agrofert dostala od slovenského antimonopolního úřadu (PMÚ) pokutu 21 milionů eur (v přepočtu zhruba 502 milionů korun) za porušení antimonopolních pravidel, napsal Denník N, který se odvolává na informace od vícero zdrojů blízkých vyšetřování. PMÚ výši pokuty potvrdil, potrestanou firmu ale nejmenoval. Verdikt úřadu není pravomocný. Agrofert posléze sdělil, že se odvolá.
20. 7. 2023Aktualizováno20. 7. 2023, 15:20|

Agrofert žaluje zemědělský fond, který ukončil předjednané dotace, píše iRozhlas

Firmy z koncernu Agrofert podaly žalobu na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který rozhodl neproplatit dotace u jejich 21 předjednaných projektů. Server iROZHLAS.cz uvedl, že jde o dotace pro společnosti Penam, Olma či Kostelecké uzeniny. Fond žádosti o dotace pozastavil a poté ukončil kvůli unijnímu auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert je součástí Babišových svěřenských fondů.
1. 6. 2023|

Dvě firmy ze skupiny Agrofert mají vrátit z dotací přes čtyři a půl milionu, píše iROZHLAS

Dvě firmy ze skupiny Agrofert mají vrátit z dotací přibližně 4,6 milionu korun. Kontroly auditorů z ministerstva financí odhalily pochybení u šesti projektů dvou firem z holdingu. Resort také podal kvůli jedné z neoprávněně udělených dotací trestní oznámení na hodnotitele, který žádost posuzoval. Infromoval o tom server iROZHLAS.cz, který má k dispozici dopis českých úřadů Bruselu k auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).
6. 6. 2022|

Penam přijde o stamilionovou dotaci na toustovou linku, podle Agrofertu ji získal oprávněně

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) odebere firmě Penam ze skupiny Agrofert stamilionovou dotaci, kterou získala na linku na výrobu toustového chleba. Resort se rozhodl podporu odejmout poté, co od Evropské komise získal podklady o nedostatečné inovativnosti projektu. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu. Komise již dříve rozhodla, že sto milionů korun neproplatí. Holding Agrofert trvá na tom, že podpora byla vyplacena v souladu s dotačními pravidly. Ministerstvo by podle firmy nemělo předjímat výsledek správního řízení.
21. 3. 2022Aktualizováno21. 3. 2022, 11:47|

168 hodin: Ministerstva brání Agrofert před vrácením toustové dotace. Vzniká už sedmý posudek

Na linku pro výrobu toustového chleba inkasoval koncern Agrofert dotaci sto milionů korun. Auditoři Evropské komise zjistili, že dotaci firma získala neprávem, Brusel ji tedy neproplatí a sto milionů, které zaplatili čeští daňoví poplatníci, by Agrofert měl vrátit. V Česku vzniká už sedmý posudek, který má nárok Agrofertu na dotaci obhájit. Kauzu v reportáži 168 hodin shrnuje Václav Crhonek.
17. 5. 2021|

iRozhlas: Agrofert dostal na projekty kritizované auditem EU přes 150 milionů od státu

Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise vyplatilo Česko firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun. Zjistil to server iRozhlas.cz. Mluvčí Agrofertu serveru řekl, že holding nic vracet nemusí. Audit se týkal dotací EU pro Agrofert, který vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). V roce 2017 Babiš vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem do svěřenských fondů. Podle závěrečné zprávy auditu ale premiér fondy ovládá, a je tak ve střetu zájmů. Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný. Opozice trvá na tom, aby Agrofert peníze vrátil.
27. 4. 2021Aktualizováno27. 4. 2021, 21:29|

Ukáže-li se, že byla dotace pro linku na chleba pro Agrofert neoprávněná, bude stát chtít peníze zpět, uvedl Havlíček

Pokud se definitivně ukáže, že evropská dotace 100 milionů korun na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam byla neoprávněná, vláda bude požadovat její vrácení do státního rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Penam patří do holdingu Agrofert.
29. 11. 2020|

Evropská komise neproplatí 100 milionů firmě Penam z holdingu Agrofert, píše iRozhlas

Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko již dalo na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam, která patří do holdingu Agrofert. Podle Bruselu nebyl projekt inovativní. Informuje o tom server iROZHLAS.cz. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ČTK sdělil, že firma na unikátnosti linky trvá. O výsledku prověřování nemá žádné informace, nikdo s firmou žádné řízení nevedl a nekontaktoval ji.
24. 11. 2020Aktualizováno24. 11. 2020, 15:36|

Podle Deníku N Babiš ovládá Agrofert. Neovlivní.cz tvrdí, že audit uložil u dotací stoprocentní korekci

Česko může přijít kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše skoro o půl miliardy korun, s odkazem na znění konečné auditní zprávy Evropské komise to uvádí server Neovlivní.cz a Deník N. Neoprávněně byly vyplaceny dotace ve výši 282 milionů korun poskytnuté Agrofertu a další desítky milionů navrhují auditoři podle zmíněných médií neproplatit u dalších projektů. Audit podle listů konstatuje, že jde o všechny dotace vyplacené holdingu po nabytí účinnosti novely zákona o střetu zájmů, tedy po únoru 2017.
3. 12. 2019Aktualizováno3. 12. 2019, 16:44|

Agrofert může koupit United Bakeries, musí se ale nejprve zbavit několika závodů

Holding Agrofert může prostřednictvím své firmy Penam koupit pekárny United Bakeries. Musí ale prodat několik svých závodů, aby nebyla narušena hospodářská soutěž. Tuto podmínku stanovil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jehož povolení transakce podléhá. Uvedl to mluvčí úřadu Martin Švanda. Agrofert zatím nesdělil, které závody chce prodat.
29. 5. 2019Aktualizováno29. 5. 2019, 11:36|
Poslanecká sněmovna

Poslanci odmítli debatu o dotacích pro Agrofert i o Ondráčkově cestě za separatisty

Sněmovna v úvodním kole podpořila poslanecký návrh zákona o právu na digitální službu, který posiluje práva občanů i firem na to, aby jim stát poskytoval své služby elektronicky. Hned na počátku nové schůze poslanci odsoudili politicky motivované násilí. Odmítli naopak debatu o dotacích pro Agrofert nebo o cestě poslance KSČM na separatisty ovládanou východní Ukrajinu. Schůze bude pokračovat ve středu od 9:00.
28. 5. 2019Aktualizováno28. 5. 2019, 17:16|