Dražší mazance i beránci. Za tradiční velikonoční pečivo letos Češi utratí víc

Za mazance, beránky anebo jidáše si Češi o letošních Velikonocích v obchodech a pekárnách připlatí. Jejich cena oproti loňsku vzroste, někde až o třicet procent, jak ČT potvrdily oslovené pekárny. Důvodem jsou hlavně rostoucí ceny vajec, kakaa a mléčných výrobků, ale také vyšší náklady za obalové materiály či mzdy.

Oproti loňskému roku například pekárna Kabát ceny velikonočního pečiva zvýší o několik procent. Nejvíce tradičního beránka – o třicet procent. „To se bude týkat třeba máslovotvarohového beránka, který stál v minulém roce 199 korun, zatímco letos 259 korun, dále beránka s polevou – za toho zákazníci v minulém roce zaplatili 249 korun, tento rok je vyjde na 299 korun,“ říká asistentka ředitele pekárny Kabát Veronika Hyblerová.

„Naopak mazanec vzhledem k použitým surovinám a méně náročné práci podraží o pět procent – v minulém roce vyšel na 189 korun, letos bude o deset korun dražší,“ dodává Hyblerová.

Zdražení se bude týkat nejčastěji sladkého pečiva – to má totiž větší podíl surovin, které podražily, a je také náročnější na ruční výrobu. „Kvůli zvyšování cen vstupních surovin, hlavně vajec, másla, smetany, mléka nebo čokolády, se ceny za velikonoční beránky a mazance zvýší o zhruba patnáct procent,“ uvádí ředitelka sítě Antonínova pekařství Kateřina Procházková. „Beránek a mazanec stál loni 129 korun, letos je budeme prodávat za 149 korun,“ avizuje.

Na vzrůstající ceny surovin zareagují o Velikonocích také pekárny z holdingu Agrofert, kam spadají třeba Odkolek, Penam, Pekárna Zelená louka, Profrost anebo United Bakeries. „Přibližně od konce roku rostou ceny oleje, másla, vajec a například rozinek, dlouhodobě pak rostou ceny kakaa. Svou roli hraje také nedostatek kvalitní pšenice v některých evropských zemích, což také zvyšuje její cenu,“ uvádí mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Dražší vejce, máslo a mléko

Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly v lednu ceny vajec a smetany meziročně o více než dvacet procent. O skoro čtyřicet procent rostly meziročně i ceny mléčné čokolády, kakaa anebo másla.

Výrobci mléčných produktů se podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy potýkají s velkým nárůstem cen mléka i mléčného tuku od léta, což se následně s vysokými cenami energií promítá i do cen. „Velcí čeští zemědělci výrazně zdražují, jenom v lednu letošního roku vyskočila cena zemědělské produkce oproti počátku roku 2024 o více než devět procent. Takové masivní zdražení se bohužel začne velmi rychle propisovat do dodavatelských cen potravinářů a následně do cen na pultech,“ uvádí Prouza.

Rostou nejen výkupní ceny mléka, ale to samé platí i u pšenice a žita. „Z důvodů klesajících osevních ploch obilovin v Česku i Evropě se může vytvořit také vyšší poptávka po této komoditě. V této souvislosti je také nutné upozornit na nižší výnosy obilovin v některých státech – třeba ve Francii a v Německu zaznamenali pěstitelé snížení výroby až o dvacet procent,“ vysvětluje mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Vyšší ceny vajec pak souvisí též s epidemií ptačí chřipky. „Kromě toho začali chovatelé přestavovat chovy nosnic z klecového způsobu ustájení na volné chovy. To s sebou samozřejmě nese vyšší náklady,“ dodává Zemánek.

Rostoucí náklady na obaly a mzdy

K vyšším prodejním cenám pekárny přistupují nejen kvůli zdražování surovin, ale také lidské práci. „Velikonoční výrobky navyšují oproti minulému roku zhruba o pět až deset procent, a to nejen kvůli vyšším cenám surovin, ale i kvůli rostoucím mzdám,“ poznamenává ředitel benešovské pekárny a cukrárny Benea Zbyněk Stuchlík.

Podle Prouzy pak ve zdražování hrají roli nejen vyšší mzdy, ale také náklady za obalový materiál. „Nedostatek pracovních sil v těchto oborech nutí zemědělce a potravináře, aby zvyšovali mzdy. Dopad do cen má také nová přísnější regulace obalů, které v posledních letech velmi výrazně zdražují,“ podotkl.

„Zvyšují se nám náklady za obalový materiál, konkrétně pak za kartony. V neposlední řadě se vysoko drží ceny energií a rostou rovněž mzdové náklady,“ doplňuje mluvčí holdingu Agrofert Pavel Heřmanský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 9 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 14 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...