Firma Penam dostala na Slovensku pokutu 21 milionů eur, píše Denník N

Pekárenská skupina Penam z holdingu Agrofert dostala od slovenského antimonopolního úřadu (PMÚ) pokutu 21 milionů eur (v přepočtu zhruba 502 milionů korun) za porušení antimonopolních pravidel, napsal Denník N, který se odvolává na informace od vícero zdrojů blízkých vyšetřování. PMÚ výši pokuty potvrdil, potrestanou firmu ale nejmenoval. Verdikt úřadu není pravomocný. Agrofert posléze sdělil, že se odvolá.

Podle PMÚ podnikatel v pekárenství neoznámil úřadu, že získal kontrolu nad dvěma konkurenčními pekárnami a že bez jeho souhlasu vykonával práva a povinnosti v souvislosti s touto akvizicí. Úřad proto konstatoval, že tím podnikatel porušil zákon o ochraně hospodářské soutěže a že zmíněná pokuta zahrnuje obě zmíněná provinění. Sankce patří k nejvyšším, jakou PMÚ dosud uložil.

„Rozhodnutí považujeme za chybné a nezákonné. Názory Protimonopolního úřadu vyjádřené v rozhodnutí odporují provedenému dokazování a skutečnému stavu věci a jsou výsledkem nesprávného právního posouzení a překročení pravomoci úřadu,“ uvedla manažerka komunikace Agrofertu Adéla Čabayová.

Transakce i přes zákaz

Podle Denníku N případ souvisí s utajeným nákupem dvou výrobců pečiva v Bratislavě a v Žilině, byť úřad tuto akvizici Penamu dříve zakázal. List napsal, že Andrej Babiš (ANO), který Agrofert založil, obě pekárny v roce 2014 získal oklikou, když je koupil prostřednictvím blízkých advokátů a antimonopolnímu úřadu to neohlásil.

Čabayová upřesnila, že slovenský antimonopolní úřad vydal rozhodnutí 29. června. Uložil Agrofertu dvě pokuty v celkové výši 21 milionů eur za porušení povinnosti oznámit spojení v souvislosti s akvizicí slovenské pekárny První bratislavská pekárenská v roce 2013 a pozdější akvizicí slovenské pekárny PEZA v roce 2016.

Předseda hnutí ANO Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil v roce 2017 své akcie do svěřenských fondů. Podle slovenského registru partnerů veřejného sektoru je Babiš ve vztahu k Penamu jedním z konečných uživatelů výhod. Jde o osoby, které danou firmu vlastní nebo z její činnosti mají hospodářský prospěch.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 2 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 3 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 4 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 5 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 6 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 14 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 15 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...