Policie zajistila majetek Pekárny Zelená louka za sto milionů

Policie zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka skoro za 98,5 milionu korun, vyplývá z usnesení Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), které má Česká televize k dispozici. Pekárna spadající pod firmu Penam ze skupiny Agrofert čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Firma žádala o stomilionovou dotaci na inovační výrobní linku, získala ji v roce 2018. Agrofert uvedl, že postupoval podle zákona.

Trestní stíhání zahájila NCOZ v souvislosti s žádostí o stomilionovou unijní dotaci na inovační linku pro výrobu toastového chleba. Dotaci v této výši získal Penam pro novou výrobní linku do své Pekárny Zelená louka. Právě její majetek nyní policie zajistila.

Jde o pět nemovitostí v obci Herink kousek od Prahy, konkrétně o pozemky v rozsahu zhruba dvaceti tisíc metrů čtverečních. „Podle ustanovení trestního řádu se (zajišťují) jako náhradní hodnota nemovitosti, jejichž vlastníkem je Pekárna Zelená louka, a. s., (…) v současné souhrnné hodnotě 98 480 800 korun,“ stojí v usnesení. Jde tedy o majetek zhruba ve výši zmiňované dotace.

Firma a další dva lidé, kteří si podle páteční tiskové zprávy vyslechli obvinění, jsou stíháni pro dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie. Z těchto trestných činů viní NCOZ podle usnesení, které se v úterý objevilo v katastru nemovitostí, právě Pekárnu Zelená louka.

Dotace na sto milionů

Penam získal dotaci v plné výši v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu. Evropská komise ale provedla audit, a nakonec odmítla peníze proplatit. Nesouhlasila totiž, že se jedná o inovativní projekt, který by splňoval podmínky.

Podle evropských auditorů se projekt zaměřoval na produkt, který se v rámci holdingu Agrofert už vyráběl. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který holding vložil do svěřenských fondů, se tehdy vyjádřil, že na unikátnosti linky trvá. V roce 2022 pak ministerstvo informovalo, že Penamu stomilionovou dotaci odebere.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v pátek uvedl, že obvinění měli v žádosti o dotaci zamlčet důležité údaje a uvést nepravdivé informace. Podle policie tak postupovali v rozporu se zákonem a s pravidly dotačního řízení a způsobili Česku škodu v hodnotě sto milionů korun. V případě odsouzení hrozí obviněným fyzickým osobám až deset let vězení. Konkrétní jména obviněných lidí ani firmy Ibehej neupřesnil. Podle mluvčího Agrofertu Pavla Heřmanovského se postupovalo v souladu se zákonem.