Nigerská armáda podpořila puč skupiny vojáků. Západ volá po propuštění prezidenta

Velení nigerské armády ve čtvrtek vyjádřilo podporu skupině vojáků, která ve středu oznámila, že sesadila prezidenta Mohameda Bazouma. Informovala o tom agentura AFP. Bazoum i ministr zahraničí jeho vlády vyzvali k uchování demokracie v zemi. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk, generální tajemník OSN António Guterres a Evropská unie apelovali na okamžité propuštění nigerského prezidenta. Stoupenci převratu mezitím v hlavním městě Niamey zapálili sídlo vládnoucí strany, načež je policie rozehnala slzným plynem, píše agentura Reuters.

Uskupení, které si říká Národní rada pro ochranu vlasti (CNSP), ve středu pozdě večer uvedlo, že svrhlo režim prezidenta Bazouma. Od rána téhož dne se objevovaly informace, že prezidentská stráž hlavu státu zadržuje v paláci.

„Vojenské velení ozbrojených sil Nigeru (FAN) se rozhodlo přihlásit se k projevu obranných a bezpečnostních sil,“ stojí podle AFP v prohlášení, které podepsal náčelník generálního štábu, generál Abdou Sidikou Issa. Dodal, že tím chce zabránit smrtící konfrontaci mezi jednotlivými silami. Plukovník Amadou Abdramane ve státní televizi oznámil, že činnost politických stran v zemi je pozastavena.

3 minuty
Horizont ČT24: Armáda převzala moc v Nigeru
Zdroj: ČT24

Podle reportéra agentury Reuters se ve čtvrtek stovky lidí přesunuly od parlamentu k sídlu vládnoucí strany. Založily tam požár, načež je policie rozehnala slzným plynem. Někteří demonstranti mávali ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzské slogany na protest proti vlivu této někdejší koloniální mocnosti v oblasti Sahelu.

K propuštění Bazouma, členů jeho vlády a jejich příbuzných vyzvaly mimo jiné OSN, Evropská unie a Washington. Podle mluvčí Bílého domu USA neviděly žádné věrohodné důkazy svědčící o tom, že by do převratu v Nigeru bylo zapojeno Rusko nebo soukromá ruská žoldnéřská Wagnerova skupina.

Bazoum vyzval k uchování demokracie

Dění v Nigeru odsoudilo také Německo. „Násilí není cestou k prosazení politických nebo osobních zájmů,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Podporu nigerskému prezidentovi vyjádřil americký ministr zahraničí Antony Blinken a generální tajemník OSN António Guterres, kteří s nigerskou hlavou státu ve středu hovořili. „Přestaňte blokovat demokratickou vládu země a respektujte právní stát,“ vzkázal Guterres při setkání s médii a vyzval ty, kteří zadržují prezidenta Bazouma, aby jej „okamžitě a bezpodmínečně propustili“.

Bazoum ve čtvrtek ráno vyzval k uchování demokracie v zemi. „Těžce vydobyté výhody budou uchovány. Všichni Nigeřané, kteří milují demokracii a svobodu, se o to postarají,“ uvedl. Ke zvrácení situace v zemi vyzval „všechny demokraty a patrioty“ také nigerský ministr zahraničí Hassoumi Massoudou.

Uskupení CNSP ve středu v noci rovněž vyhlásilo celostátní zákaz vycházení, uzavření hranic „do odvolání“ a pozastavení činnosti veškerých státních institucí v zemi. Varovalo také před jakoukoli zahraniční intervencí. Své jednání odůvodnilo „zhoršující se bezpečnostní situací a špatným vládnutím“.

Bazoum je demokraticky zvoleným prezidentem, který Nigeru vládl od dubna 2021. Historii země provází od získání nezávislosti v roce 1960 státní převraty a četné pokusy o puč. Poslední pokus o převrat byl zmařen v březnu 2021 jen několik dní před tím, než měl čerstvě zvolený Bazoum složit přísahu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.
před 24 mminutami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána v bazilice svatého Petra naposledy loučila se zesnulým papežem Františkem, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 44 mminutami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 1 hhodinou

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 1 hhodinou

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 3 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 5 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 7 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 10 hhodinami
Načítání...