Osud země je v rukou separatistů, píší španělská média o volebním výsledku

Nedělní španělské parlamentní volby vyhráli opoziční lidovci se 33,1 procenta hlasů před vládními socialisty se 31,7 procenta. Vyplývá to z úplných předběžných výsledků zveřejněných na webu televize RTVE. Sestavit vládu ale zřejmě bude složité. Lidová strana (PP) vedená Albertem Núňezem Feijóem ani socialisté premiéra Pedra Sáncheze totiž nebudou mít většinu, a to ani v případě koalice s jednou z dalších stran. Důležitá proto bude role malých regionálních stran. Podle deníku El País a dalších španělských médií však bude nutné vyhlásit nové volby.

Lidovci budou mít ve 350členné dolní komoře 136 křesel, což je o 47 více než dosud. V případné koalici s krajně pravicovou stranou Vox, která získala 12,4 procenta hlasů a 33 křesel, by měli dohromady 169 mandátů. K většině jich je ale potřeba 176.

Nedosáhnou na ni ani socialisté, kteří si přišli na 122 křesel, společně s aliancí Sumar, jež obdržela 12,3 procenta hlasů a 31 křesel. Dohromady by tato dvě uskupení měla 153 mandátů. Dále se do parlamentu dostaly menší regionální strany, ale žádná z nich nemá víc než sedm mandátů. Přesto mohou mít výrazný vliv na sestavení vlády.  

„Bylo to Pyrrhovo vítězství Lidové strany, která není schopna sestavit vládu,“ řekla agentuře AP i politoložka Verónica Fumanalová, podle níž hlasování skončilo patem. Řada komentářů španělských médií se shoduje, že z nastalé situace budou nejspíš další volby. Ty by se mohly konat koncem roku.

Sestavování vlády

Nový Kongres poslanců, který poprvé zasedne 17. srpna, podle deníku El País v první kole nevysloví důvěru premiérovi. Tím král Felipe VI. nejprve jmenuje zřejmě vítěze voleb, šéfa PP Feijóa. Jedenašedesátiletý politik vyzval k tomu, aby se nikdo nesnažil blokovat vznik vlády. Spolupráci se stranou Vox, která si oproti volbám v roce 2019 pohoršila o 19 křesel, dosud Feijóo odmítal.

V prvním kole hlasování je potřeba 176 hlasů, ve druhém jen prostá většina, čili pomoci může, když se někteří zdrží hlasování. Menší strany ovšem PP nejspíš nepodpoří. „Problém spočívá v tom, že jak lidovci, tak v extrémnější podobě Vox jsou velmi centralističtí a nevstřícní vůči španělským regionům, takže si nedokážu představit, že by ta spolupráce vznikla,“ řekl politolog Vít Hloušek z Národního institutu SYRI. 

Pokud Feijóo v parlamentu neuspěje, dostane podle obvyklých pravidel šanci druhý v pořadí, tedy Sánchez. Když se to ani jemu nepodaří, budou nové volby.

Sánchez by mohl důvěru parlamentu získat, pokud ho podpoří i baskičtí nacionalisté a katalánští separatisté ze strany Republikánská levice Katalánska (ERC) a někdo další se zdrží. To by ale muselo udělat i sedm poslanců katalánské separatistické strany Společně za Katalánsko (Junts), což je podle El País málo pravděpodobné. Sánchezovi ani Feijóovi zřejmě Junts k sestavení vlády nepomůžou.

Role regionálních stran

Stranu Junts neoficiálně vede Carles Puigdemont, který je na útěku před španělskou justicí v Belgii kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Generálním tajemníkem strany je Jordi Turull, jeden z katalánských politiků, kteří byli za referendum odsouzeni a předloni Sánchezovou vládou omilostněni. 

Některá španělská média píší jasně, že „nebude premiér ani vláda, pokud Junts nebude hlasovat pro, nebo se nezdrží hlasování pro jednoho ze dvou kandidátů“. Turull v pondělí katalánskému rozhlasu řekl, že „v tuto chvíli nevidí jako možný scénář“, že by se jeho strana při hlasování o důvěře premiérovi zdržela.

Nicméně naznačil, že je otevřen jednání. „Naše hlasy poslouží vyřešení politického konfliktu mezi Katalánskem a státem. Nebudeme ale sestavovat seznam věcí a věciček, o nichž by se mohlo jednat,“ řekl Turull, který vyzval ke sjednocení katalánských separatistických stran.

„Puigdemont, nebo paralýza,“ komentoval v pondělí výsledky nedělních voleb deník ABC. „Feijóo vyhrál, ale Puigdemont může udělat premiérem Sáncheze,“ míní další pravicový deník El Mundo. Podle něj volby vytvořily nejistý scénář a osud země uvrhly do rukou baskických a katalánských separatistů.

9 minut
Studio 6: Politolog Hloušek k výsledkům parlamentních voleb ve Španělsku
Zdroj: ČT24

Kampaň byla velmi útočná, míní politolog

Podle politologa Hlouška vedly PSEO i PP velmi konfrontační kampaň. „Bylo to hodně personální, hodně útočné z obou stran, a proto se podařilo mobilizovat více voličů, než se čekalo,“ říká Hloušek. Volební účast činila 71,3 procenta.

„Sánchezovi se v kampani podařilo vylíčit lidovou stranu jako velkou komplikaci pro pokračování těch politik, které mají levicoví voliči rádi. Takže v tomto slova smyslu můžeme Sánchezovi přiznat takticky dobré rozhodnutí,“ dodal politolog.

Podle redaktora ČT Ondřeje Nekoly se posunutím termínu předčasných voleb podařilo současnému premiérovi zabránit nástupu koalice PP a Voxu. „Zároveň už nikdo nebude pochybovat, jestli má Sánchez být i nadále předsedou socialistů,“ doplnil Nekola.

Současný premiér Pedro Sánchez se stal předsedou vlády v roce 2018, když se jeho socialistům i díky katalánským separatistům a baskickým nacionalistům podařilo sesadit premiéra a tehdejšího lídra PP Mariana Rajoye vyslovením nedůvěry. Díky části katalánských separatistů a baskickým nacionalistům dostal Sánchez důvěru poslanců i v lednu 2020 po volbách z listopadu 2019. Poslanci Junts ale už v lednu 2020 hlasovali proti kabinetu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo dnes ráno o život a čtyři další utrpěli zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Podle Moskvy byla terčem útoku, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, ukrajinská vojenská technika.
07:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 2 hhodinami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 2 hhodinami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 3 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 3 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 9 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 10 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...