Poškození Krymského mostu je komplikací pro ruská vojska. Je klíčovou zásobovací trasou

Automobilová doprava na mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymem byla částečně obnovena. Úplná oprava poškozeného úseku ale má trvat až do podzimu. V noci na pondělí ho vážně poškodily dvě exploze, za nimiž podle Moskvy stál Kyjev. Most je důležitou tepnou pro zásobování ruských vojsk bojujících na Ukrajině a jeho poškození pro ně může znamenat další problémy na jižní frontě.

Podle vyjádření místopředsedy ruské vlády Marata Chusnullina při útoku nebyl poškozen žádný z pilířů a po „dostatečném otestování“ se podařilo v poškozené části zprovoznit jeden jízdní pruh. Podle ruskojazyčné verze BBC se bude tento úsek používat kyvadlově.

Už předtím Chusnullin vyjádřil přesvědčení, že automobilová doprava po obou silničních částech mostu bude obnovena až k 1. listopadu. Jedna strana Krymského mostu by pro obousměrný provoz měla být zprovozněna do 15. září. 

Železniční provoz na mostě byl údajně v pondělí obnoven během několika hodin. Úřady rovněž ihned začaly organizovat náhradní přepravu trajekty. Poptávka na místě ale značně převyšovala nabídku. Pláže a hory okupovaného Krymu jsou totiž oblíbenou destinací ruských turistů.

Úřady proto doporučily lidem, kteří chtěli Krym rychle opustit, aby zamířili přes Ruskem okupované území na jižní Ukrajině. To pro mnoho z nich znamenalo cestu až o 600 kilometrů delší, a navíc výrazně rizikovější.

Moskva viní Kyjev

Ruské úřady poničení mostu připisují útoku ukrajinských námořních dronů. Kyjev se k tomu oficiálně nevyjádřil. Moskva také prostřednictvím zástupce svého velvyslance při OSN Dmitrije Poljanského obvinila britské tajné služby z možného podílu na tomto „teroristickém útoku“. Londýn to ale striktně odmítl.

Podle Institutu pro studium války (ISW) je toto nařčení součástí dlouhodobé propagandistické strategie Kremlu, „jejímž cílem je vykreslit Rusko jako zemi, která je ve válce se Západem, a nikoliv s Ukrajinou“.

Satelitní snímek poškozeného Krymského mostu
Zdroj: Reuters

Moskva také tvrdí, že v noci na úterý zmařila pokus Ukrajiny o útok téměř třiceti drony na území Krymu. Všechny byly údajně zničeny a nikdo nebyl zraněn. Prohlášení však nelze ověřit.

Komplikace pro zásobování

Krymský most má pro Moskvu velký význam z logistického i psychologického hlediska. Jde o klíčovou tepnu pro vojenské a civilní dodávky a zároveň potvrzení kontroly Kremlu nad anektovaným poloostrovem.

Devatenáctikilometrový most přes Kerčský průliv, který spojuje Černé a Azovské moře, vede silniční a železniční dopravu a je zásadní pro udržení ruských vojenských operací na jihu Ukrajiny.

Most je jednou ze dvou pozemních zásobovacích tras, které Rusko využívá pro zásobování armády na jihu. Druhá cesta prochází okupovanými oblastmi – Doněckou, Záporožskou a Chersonskou.

Podle nejnovější zprávy ISW je nyní ruská armáda plně závislá na této poslední zbývající trase, aby dokázala zásobovat velké množství mechanizovaných sil rozmístěných na jihu Ukrajiny. Ty jsou pro Rusko klíčové při odrážení ukrajinské protiofenzivy.

Institut také uvedl, že ruská logistika „pravděpodobně v krátkodobém a střednědobém horizontu utrpí“, což zhoršuje již tak komplikovanou situaci s nedostatečnými dodávkami zásob.

Most již loni v říjnu poškodila exploze, z níž Moskva obvinila Ukrajinu. V odvetě při náletech na ukrajinská města zabila desítky civilistů. Kyjev se k útoku podle agentury Reuters přiznal jen nepřímo o několik měsíců později.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 5 mminutami

Turecká opozice vyzvala k bojkotu ekonomiky

Navzdory svátkům pokračují v Turecku protesty, které před více než dvěma týdny spustilo zadržení istanbulského starosty Ekrema Imamoglua za údajnou korupci a napomáhání teroristům. Masové demonstrace ale přerostly v méně okázalé projevy vzdoru. Naposledy například turecká opozice vyzvala své příznivce, aby po celý den neutráceli žádné peníze a bojkotovali tím ekonomiku.
před 30 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael udeřil na školu v Gaze. Prý útočil na Hamás

Izraelský úder na školní areál ve čtvrtek ve městě Gaza zabil nejméně třicet lidí, uvedla agentura AFP, další média zmiňují o několik jednotek nižší údaj. Podle palestinských zdrojů se v areálu nacházeli lidé, kteří prchali před boji. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti útočila na předního představitele teroristického Hamásu. Před boji přitom prchají stovky tisíc obyvatel, podle Reuters jde o jeden z největších masových přesunů za osmnáct měsíců války.
před 1 hhodinou

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
10:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Části USA decimují tornáda, úřady hlásí mrtvé

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně sedmi lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...