Do podzimu ze Súdánu uprchne výrazně víc než milion lidí, míní OSN

4 minuty
Horizont ČT24: Súdánští uprchlíci
Zdroj: ČT24

Do letošního října ze Súdánu uteče podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky mnohem víc lidí než původně odhadovaný milion. Organizaci navíc chybí prostředky, aby jim poskytla humanitární pomoc. Od 15. dubna, kdy konflikt o moc mezi armádou a polovojenskými jednotkami vypukl, už ze země odešlo do sousedních států víc než 350 tisíc lidí. Ti ale neutíkají jen za hranice – vnitřně vysídlen je v Súdánu víc než jeden milion obyvatel.

Utíkají, aby zachránili život svůj i svých blízkých. Zhruba měsíc a půl od začátku konfliktu v Súdánu se navíc ukazuje, že uprchlíků bude víc, než úřady předpovídaly.

„Nynější projekce ohledně vysokých čísel se možná ukážou jako příliš střídmé. Zpočátku jsem tomu nechtěl věřit,“ svěřil se vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Súdánci prchají hlavně do Egypta, ale i Jižního Súdánu a Čadu. Někteří mají štěstí a dočkají se vlídného přijetí.

„Jakmile jsme slyšeli, že se blíží milice, rychle jsme utekli, aniž bychom si s sebou něco vzali,“ řekla uprchlice ze Súdánu do Čadu Kaltouma Jaja Abderahmaneová. Když dorazili do sousední země, tak jim pomohli místní obyvatelé.

Jiní ale v cizí zemi živoří. Ti, kteří zůstanou doma – v Chartúmu nebo na dalších místech intenzivních bojů – čelí kromě obav o vlastní život i výpadkům elektřiny a nemohou se spolehnout na zdravotnické služby. Na mnoha místech je fatální nedostatek jídla a vody. Situace, se kterou se v metropoli potýká i největší súdánský sirotčinec. Od vypuknutí bojů tam zemřelo padesát dětí – hlavně kojenců – na dehydrataci a podvýživu.

„Toto je volání o pomoc, lidskost, mír a naději, naději na normální a lepší život pro sirotky, kteří jsou uvězněni v Chartúmu kvůli válce a násilí,“ prosí dobrovolný lékař v chartúmském sirotčinci Abdallah Adam. V těžkých podmínkách navíc přibývá případů rabování a znásilnění.

Reakce OSN

Jedná se o krizi, kterou podle OSN umocňuje nedostatečný zájem zbytku světa.

„Vzhledem k rok a tři až čtyři měsíce trvající ruské invazi a míře pozornosti, která se v porovnání s tím Súdánu dostává, můžete cítit jasný nepoměr, který je nebezpečný. Tato krize má potenciál destabilizovat celý region i jeho okolí, stejně jako tomu je v případě Ukrajiny v Evropě,“ prohlásil Grandi.

Dosud přitom OSN předpokládala, že do podzimu ze země uprchne milion lidí. Členské státy kvůli tomu požádala o zhruba deset a půl miliardy korun. Vybrat se podařilo jen procento těchto prostředků. I proto OSN volá po uspořádání dárcovské konference.

„Právě teď je v Súdánu ohromujících 13,6 milionu dětí, které naléhavě potřebují pomoc,“ řekl mluvčí UNICEF James Elder. Boje o moc v Súdánu mezi armádou a polovojenskými jednotkami mezitím pokračují, a to navzdory vyjednanému příměří – přestože se v pondělí podařilo o pět dní prodloužit, klid zbraní není ani jednou stranou dodržován. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.
před 28 mminutami

Hamás propustil dohodnutých šest rukojmí

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Propuštěná rukojmí vítali jejich příbuzní i lidé na náměstích.
07:05Aktualizovánopřed 29 mminutami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 2 hhodinami

Útok u památníku holocaustu v Berlíně měl antisemitský motiv

Páteční útok v památníku holocaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv, uvedlo tamní státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je devatenáctiletý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal třicetiletý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
před 2 hhodinami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenského podpořili evropští lídři i domácí oponenti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v úřadu již pět let a devět měsíců. O druhý mandát se měl ucházet na jaře minulého roku. Kvůli ruské agresi se ale volby uskutečnit nemohly. Zatímco americký prezident Donald Trump, který chce co nejrychleji válku ukončit, označil tento týden Zelenského za diktátora, který vládne bez voleb, za ukrajinského prezidenta se postavili evropští lídři i největší prezidentovi domácí oponenti.
před 6 hhodinami

Trump začal s čistkami v Pentagonu

Americký prezident Donald Trump odvolal z funkce předsedu sboru náčelníků štábů Charlese Browna a také pět dalších vysoce postavených důstojníků. Trump to oznámil v noci na sobotu na své sociální síti s tím, že na Brownovo místo hodlá jmenovat někdejšího příslušníka letectva Dana „Razina“ Cainea. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o bezprecedentní personální změny ve velení americké armády.
07:52Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské ostřelování ničí i ukrajinské lesy, úřady přemisťují pracovníky do bezpečí

Denní ruské nálety se netýkají jen obydlených území Ukrajiny. Následné požáry zachvacují i lesy, které jsou například v Sumské oblasti kvůli bojům místy nepřístupné. Úřady už zde uzavřely šest lesních závodů a pracovníky přemístily do bezpečnějších lokací. Na místě jsou totiž problémy s mobilním signálem, což ovlivňuje dostupnost varování o náletech či ostřelování. V Sumské oblasti natáčel štáb ČT se zpravodajkou Ilonou Zasidkovyčovou.
před 8 hhodinami
Načítání...