Šéfka Poslanecké sněmovny Pekarová Adamová jednala s tchajwanskou prezidentkou

Události: Česká parlamentní delegace jednala s politickým vedením Tchaj-wanu (zdroj: ČT24)

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se v pondělí v Tchaj-peji setkala s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ta podle agentury Reuters ocenila, že Pekarová Adamová na Tchaj-wan přicestovala navzdory „velkému tlaku“. Poukázala tak na kritiku návštěvy ze strany Číny, která Tchaj-wan považuje za své území. Pekarová Adamová uvedla, že nikdo nemůže Českou republiku a Tchaj-wan odradit od toho, aby ctily svobodu, demokracii a ochranu lidských práv.

„Jak Tchaj-wan, tak Česká republika poznaly autoritářskou vládu a hluboce chápou, že demokracie nepřichází snadno. Můžeme si tedy být vzájemně spolehlivými partnery při udržování demokracie a svobody,“ citovala agentura Reuters tchajwanskou prezidentku.

Pekarová Adamová podle Reuters zdůraznila, že Česká republika a Tchaj-wan „věří ve stejné hodnoty a principy, především ve svobodu, demokracii a ochranu lidských práv“. „Nikdo nás nemůže výhrůžkami odradit od toho, abychom tato práva ctili,“ dodala šéfka české Poslanecké sněmovny.

Bývalý zpravodaj ČRo v Asii: Tchaj-wan pro nás má hlavně ekonomický význam (zdroj: ČT24)

Přátelské vztahy

Pekarová Adamová po setkání před novináři uvedla, že Česká republika patří k největším podporovatelům a přátelům ostrova v Evropě. „Věřím, že nás budou následovat i další evropské země, pokud už tak nečiní,“ řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Česká politička uvedla, že s tchajwanskou prezidentkou na schůzce „probraly množství témat nejen z oblasti ekonomické a politické spolupráce, ale třeba také kulturní“. Jednaly také o kybernetické bezpečnosti a bezpečnosti obecně. „Paní prezidentka oceňuje tuto návštěvu a velmi si váží toho, že delegace, která sem přijela z ČR, je tak početná,“ prohlásila Pekarová Adamová, již na Tchaj-wanu doprovází více než 150 lidí.

„Význam Tchaj-wanu pro Česko je nyní více ekonomický než politický, když se díváme z Prahy směrem do Tchaj-peje. My jako Česká republika jsme pro Tchaj-wan zajímaví spíše politicky. V dobrém slova smyslu každá země, která je stabilním členem světových, a zvlášť evropských organizací, je pro Tchaj-pej stěžejní,“ uvedl v Událostech, komentářích bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Asii a současný ředitel ČRo Plzeň David Jakš.

Zpravodaj Szántó o návštěvě Adamové Pekarové na Tchaj-wanu (zdroj: ČT24)

Zájem o investice

Obě vlády mají velký zájem na podpoře vzájemných investic. „V České republice je mnoho úspěšných tchajwanských projektů. Jsme přesvědčeni, že v budoucnu se podaří rozšířit spolupráci především v oblasti financí a technologií,“ věří tchajwanská prezidentka.

Podle Tchajwanců ale investice v Česku brzdí třeba nedostatek kvalifikovaných odborníků. „Investoři zmiňují ještě druhý problém. V Česku je sice hodně vládních pobídek, jejich vyřízení je ale pomalejší. Bylo by dobré se na to podívat,“ konstatovala tchajwanská ministryně pro hospodářské záležitosti Wang Mej-chua.

Podle zpravodaje ČT Jakuba Szántó bylo jednání mezi političkami velmi vřelé. Česká návštěva je podle něj jednou z hlavních zpráv, které řeší místní média i politici. Připomenul také, že návštěva přichází v době, kdy Honduras přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a obrátil se k Číně. V úterý čeká Pekarovou Adamovou projev v tchaj-wanském parlamentu.

Čínské velvyslanectví v Česku návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu ostře odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. „Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu,“ napsala na svých webových stránkách ambasáda.

Velká delegace z Česka je pro ostrovní stát na okraji mocného komunistického soka silnou morální vzpruhou. Od roku 1971, kdy Tchaj-wan přišel o křeslo v Radě bezpečnosti OSN, se počet zahraničních ambasád tady v Tchaj-peji snížil z 56 na pouhých třináct. To vše kvůli systematické snaze kontinentální Číny ostrov izolovat od zbytku světa. „Prohlubujeme vztahy, následuje nás i Německo,“ poznamenala Pekarová Adamová.

Tchaj-wan a Česká republika letos oslaví třicáté výročí navázání diplomatických vztahů. Klíčovým impulzem pro ně byla přelomová mise předsedy Senátu Miloše Vystrčila v srpnu 2020.

„Dnes je podpora podnikatelské i politické delegace jednostranná, jasná. Nicméně pokud jde o ekonomické výsledky, budeme muset počkat několik měsíců, možná i let,“ poznamenal Jakš.