Bývalý americký prezident Donald Trump přišel s tvrzením, že v úterý by mohl být zatčen. Nasvědčují tomu podle něj informace unikající z prokuratury na Manhattanu, která exprezidenta vyšetřuje pro podezření z finanční trestné činnosti. Trump ve vyjádření na své sociální síti Truth Social vyzval své stoupence, aby vyšli do ulic. Státní zastupitelství se k věci odmítlo vyjádřit.
Trump uvedl, že bude možná zatčen. Své stoupence vyzval k protestům
Trumpovo tvrzení přišlo poté, co se v médiích objevila informace, že manhattanský státní zástupce Alvin Bragg konzultuje s úřady v New Yorku možné bezpečnostní aspekty scénáře, podle něhož by došlo k obžalobě Trumpa. List The New York Times předtím informoval, že exprezident by brzy mohl čelit obžalobě v případě údajných plateb za mlčenlivost dvou žen v období vrcholící kampaně před prezidentskou volbou roku 2016.
Trump nespecifikoval, v jaké souvislosti své zatčení očekává. Rovněž nebylo jasné, proč uvedl úterý jako termín zatčení. „Nemáme žádné upozornění (od prokuratury),“ sdělil médiím exprezidentův mluvčí. Trump se předtím odvolával na „nelegální úniky“ informací z manhattanské prokuratury, kterou znovu označil za zkorumpovanou.
„Protestujte, vezměte si zpět naši zemi!“ dodal na závěr svého příspěvku, v němž někteří američtí novináři viděli ozvěny rétoriky, která předcházela násilnostem v sídle Kongresu 6. ledna 2021.
Oficiální informace o plánech manhattanské prokuratury a velké poroty, která na vyšetřování Trumpa dohlíží, nejsou k dispozici. Podle agentury AP není jasné, kdy by porota mohla hlasovat o obvinění bývalého prezidenta. NYT s odvoláním na své zdroje uvádí, že se očekává vystoupení ještě alespoň jednoho svědka.
Pokud by obvinění Trumpa skutečně přišlo, šlo by o první trestní stíhání některého z amerických exprezidentů. Pro Trumpa by zároveň nemuselo být poslední, neboť prezident z let 2017 až 2021 čelí vyšetřováním i v dalších kauzách, především kvůli své kampani po prohraných volbách roku 2020 a kvůli neochotě odevzdat po odchodu z Bílého domu citlivé vládní dokumenty. To vše na pozadí začínající kampaně, v níž se Trump znovu uchází o zvolení do Bílého domu.
Ve výše zmíněné kauze z roku 2016 jde o platby v celkové výši 280 tisíc dolarů (6,3 milionu korun), které někdejší Trumpův osobní právník Michael Cohen prezentoval jako úplatky dvěma ženám za mlčenlivost o jejich románcích s Trumpem. Ten intimní styk s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou popírá.
Braggovo vyšetřování se netýká přímo tohoto aspektu, nýbrž otázky, zda tehdejší prezidentský kandidát spáchal zločin, když transakce nebyla nahlášena jako výdaj na volební kampaň. Právník Cohen byl později odsouzen za porušení pravidel financování politických kampaní a další zločiny.
Velká porota, která v tomto případě vyhodnocuje důkazy a potenciální obvinění, v posledních měsících vyslechla řadu svědků včetně Cohena, který říká, že platby dvěma ženám zprostředkoval na Trumpův pokyn. Podle AP předstoupily také dvě někdejší Trumpovy poradkyně Hope Hicksová a Kellyane Conwayová, sám exprezident naopak odmítl vypovídat.
Právě skutečnost, že prokurátoři podezřelému nabídli možnost předstoupit před velkou porotu, je považována za signál, že případ spěje ke vznesení obžaloby. „Bylo by ze strany okresního žalobce Alvina Bragga neobvyklé, kdyby upozornil potenciálního obžalovaného a nakonec jej trestně nestíhal,“ napsal tento měsíc deník NYT.
Případná obžaloba by Trumpovi nebránila v kandidatuře v prezidentských volbách a exprezident už se nechal slyšet, že by i jako trestně stíhaný o znovuzvolení usiloval. Podle expertů může být prezidentem USA obžalovaná a dokonce i odsouzená osoba, uvedla na svém webu televize ABC News.