Obcházení sankcí bude v celé Unii trestné. Shodla se na tom Rada EU

Státy Evropské unie ve snaze zlepšit účinnost unijních sankcí proti ruskému režimu v pondělí zařadily jejich obcházení na seznam evropských zločinů. Oznámila to Rada EU, v níž zasedají ministři členských zemí. Krok může otevřít cestu k zabavování majetku ruských bank či oligarchů, k němuž vyzývají některé evropské země. Unie se však nejprve musí shodnout na podrobných pravidlech stanovujících konkrétní provinění a možné tresty.

Evropský blok od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu přijal bezprecedentní sérii sankcí, které mají ochromit fungování ruské ekonomiky a omezit režimu prezidenta Vladimira Putina příjmy k financování válečného tažení. Moskva se však snaží postihy obcházet, což jejich dopad v řadě případů snižuje.

Unie se proto od května dohadovala na společném postupu proti porušování sankcí. „Dnešní (pondělní) rozhodnutí je zásadním nástrojem, jak zajistit, aby byly znemožněny všechny pokusy o obcházení těchto opatření,“ prohlásil za české předsednictví ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Například porušování zbrojního embarga nebo zákazu některých dovozů z Ruska nepovažovaly dosud za trestné činy všechny země, některé je braly pouze jako správní delikt. Nová úprava má zajistit jednotný přístup všech států.

Zejména země východního křídla od jara navrhují, aby Unie zabavovala majetek ruských oligarchů a využila jej k financování ekonomické pomoci Ukrajině a její poválečné obnovy. Členské státy zatím mohou majetek lidí či subjektů figurujících na sankčních seznamech zmrazit, nikoli jej konfiskovat.

Aby to bylo možné, musí se nejprve členské státy s Evropským parlamentem shodnout na směrnici, která stanoví konkrétní postihy za obcházení sankcí a teoreticky umožní i zabavovat majetek. Právní experti nicméně upozorňují, že ani poté nebude jednoduché jmění oligarchů či bankovních ústavů konfiskovat, protože budou hrozit dlouholeté právní spory.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Rakousku se znovu rozběhlo tříčlenné jednání o vytvoření koalice

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS opět jednají o vytvoření koalice. První vyjednávání o této trojkoalici letos začátkem ledna ztroskotalo, vládu se však nepodařilo sestavit ani pravicově populistickým Svobodným (FPÖ) s lidovci. Parlamentní volby se v alpské zemi uskutečnily loni v září.
před 3 hhodinami

Slováci opět vyšli do ulic, demonstrují při výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události se i proto demonstruje po celém Slovensku.
15:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové a Američané tajně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku, píše Reuters

Američané z přechodového týmu prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině, informovala agentura Reuters. Zmocněnec amerického prezidenta pro ruskou válku na Ukrajině Keith Kellogg označil svá aktuální jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským za „rozsáhlá a pozitivní".
05:40Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Hamás předal Izraeli neznámé tělo, Netanjahu hrozí odplatou

Jeruzalém donutí Hamás zaplatit za to, že neodevzdal tělo rukojmí Širi Bibasové podle dohody, oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tělo podle něj patří ženě z Pásma Gazy. Teroristé z Hamásu tvrdí, že pozůstatky Bibasové byly v sutinách patrně promíchány s těly ostatních obětí izraelského náletu. V sobotu Hamás propustí dalších šest živých rukojmí, potvrdil jejich jména. Výměnou očekává 602 palestinských vězňů.
07:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Maďarsko hodlá na žádost Ruska dodávat plyn do Podněstří

Maďarská obchodní společnost bude na základě ruské žádosti dodávat zemní plyn do moldavského Podněstří, které kontrolují proruští separatisté, informoval maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó. Energetická krize se tam týká desetitisíců obyvatel poté, co Kyjev, bránící se ruské agresi, odmítl prodloužit smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu přes vlastní území. Platby za plyn totiž podle něj pomáhají Moskvě financovat válečné tažení.
před 5 hhodinami

Sever hlásí incidenty s kabely, EU je chce chránit drony

Švédské úřady vyšetřují zprávy o možném dalším narušení podmořského kabelu v Baltském moři. Nové poškození hlásí i firma spravující telekomunikační kabel mezi Finskem a Německem. Evropská komise kvůli podezřelým sabotážím navrhuje chránit kabely pomocí dronů a také zrychlit jejich opravu.
před 7 hhodinami

Čína hodlá v „ISS na dně oceánu“ hledat náhradu fosilních paliv

Peking posvětil výstavbu první hlubinné stanice v Jihočínském moři. Zařízení pro výzkum ekosystémů na mořském dně by mělo začít fungovat kolem roku 2030 a má mimo jiné hledat „novou ropu“.
před 7 hhodinami

Francie výrazně omezí věčné chemikálie. Další státy se na to chystají

Francie výrazně omezí používání takzvaných věčných chemikálií. Dolní komora parlamentu definitivně schválila přísnější regulaci perfluorovaných a polyfluorovaných látek známých pod zkratkou PFAS. Zákon od začátku příštího roku počítá se zákazem prodeje výrobků obsahujících tyto látky, například kosmetiky či oblečení. Firmy, které věčné chemikálie používají, budou muset platit speciální poplatek.
před 10 hhodinami
Načítání...